Podle ředitele správy ústeckého krajského soudu Jana Tobiáše to ale neznamená, že by nikdo na stavbě nového soudu nepracoval. Přípravné práce běží. Nyní hlavně na investičním útvaru soudu a v projekční kanceláři.

„Nyní pracujeme na aktualizaci projektové dokumentace," vysvětlil Jan Tobiáš. Podle něho až teprve poté bude moci stát začít hledat dodavatele, který novou soudní budovu postaví. Peníze jsou připravené ve státním rozpočtu na příští tři roky.

Za kolik?

Výběrové řízení také odpoví na otázku, kolik stát za justiční palác vlastně zaplatí. Zatím ministerští úředníci cenu odhadli na 850 milionů korun. Předběžné plány počítají, že dělníci stavbu dokončí v roce 2017.

Předseda krajského soudu Milan Kohoutek minulý rok řekl, že současná budova krajského soudu je ze sedmdesátých let.

Nyní již soudcům nevyhovuje a to nejen kvůli tomu, že ji při velkých povodních zaplavuje voda.

„Nemůžeme dát do jednací síně klimatizaci. Soudce, když je venku 30 stupňů, musí sedět v taláru a nemůže kvůli hluku z ulice otevřít okna," uvedl Kohoutek.

Stejně tak třeba počet toalet odpovídá třikrát nižšímu počtu zaměstnanců, než kolik jich u soudu v současnosti pracuje. Ani původní elektroinstalace nevyhovuje současnému obsazení budovy, kde je nárůst zaměstnanců o 100 procent a kapacitně je naprosto nedostačující.

Katastrofa

Hlavní nevýhoda současného umístění justice vyšla plně najevo v roce 2002, kdy Ústí nad Labem postihla první vlna povodní současného století. Sklepení v přízemí jak krajského, tak okresního soudu bylo zaplavené. Dodnes mezi zaměstnanci kolují historky, že mohli soudní budovou projíždět na člunu. Kvůli odstranění škod práce soudců několik měsíců stála.

Pod vodou se pak soud ocitl znovu při povodni v roce 2006 a loni v létě. Škody již nebyly tak velké, ale práci soudců zdržely.

Hledání peněz

Ministerstvo spravedlnosti hledá peníze na stavbu nového soudu již od první povodně. Pozemky má na Bukově připravené, ale v rozpočtu až dosud žádný ministr nenašel dost peněz.

Vláda dokonce uvažovala o tom, že by soudní budovu postavila za pomoci soukromých prostředků jako PPP projekt. Po dlouhém počítání ale ministerstvo nápad odmítlo, protože by byl nejspíše velmi nákladný.

Nový justiční palác nemá sloužit jen pro krajský soud, ale i soud okresní, pro obě státní zastupitelství a probační a mediační službu. Na Střekově nemají dostatek místa a musí si pronajímat jiné prostory. I za komerční nájemné. Nový objekt bude dostatečně velký pro všechny instituce. Lidé by také měli mít možnost v okolí zaparkovat.