Dětem září očička v záblescích laserů, dospělí pokyvují hlavou do rytmu rockové hudby. Severní Terasa v neděli pořádala Léto na laguně.

Laserovou show s ohňostrojem si do parku na Severní Terase přišly užít stovky lidí. Ohlasy byly vesměs pozitivní, bouřlivý potlesk sklidil i mladík s holou zádí, který obveseloval publikum před začátkem představení svými lachtaními kousky. Z vody se mu nechtělo, přemluvili ho až muži zákona.

To už ale v parku zhasly lampy a show mohla začít. Tři skladby se předváděla místní fontána, aby ji vystřídaly lasery. Ohňostroj byl zlatým hřebem večera. „Show jsem si užila, moc se mi líbila, ale trochu mě mrzel chvílemi mizerný zvuk," hodnotila akci Ústečanka Jarmila Nováková.

Jeden z diskutujících na webu Ústeckého deníku se pak pozastavoval nad tím, proč radnice místo ohňostroje raději neopraví byť jen jedinou starou zastávku MHD. Podle starosty Severní Terasy Josefa Macíka by ale finance potřebné na ohňostroj na opravu přístřešku nestačily.

„Akce Léto na laguně stála 40 tisíc korun, z toho 5 tisíc stál ohňostroj," uvedl Macík s tím, že vše ostatní je v režii úřadu, protože na akci se podílejí jeho zaměstnanci.

Někteří Ústečané se také pozastavovali nad tím, že ohňostroj byl až po 22. hodině, akce končila ve 22.30. Podle starosty Macíka si ale na hluk nikdo nestěžoval.

NAPSALI NÁM: Hluk po večerce by radnice dělat neměla

Nemám nic proti uměleckým počinům v podobě veřejných hudebních produkcí doprovázených světelnou šou, pokud nepřekročí „večerku". Přesto si myslím, že hlavním ukazatelem kulturnosti jakýchkoliv zastupitelů by měla být míra dodržování předpisů a zákonů, tvořící základy pro bezproblémové občanské soužití.

Bohužel, na Severní Terase je čím dál tím víc rozšířený názor, že si každý může dělat co chce a podle toho to i vypadá. Odpadky, všude přítomný nepořádek, rozježděná zeleň, hluk a pouliční kriminalita. A do tohohle společenského nepořádku nasadí radnice v neděli po desáté večer hudební šou zakončenou ohňostrojem, jako kdyby občané, kteří hluk milují, měli málo možností si ho v místech pro jeho konzumaci určených užít.

Zajímavé je, že na tuhle noční produkci peníze radnice má, ale například na odtah vozidel, která parkují v místech k tomu neurčených a na každodenní ztěžování života všemožným lumpům, peníze nejsou.

Proč tomu tak je, nevím i když by poměry poučený skeptik odpověď našel. Například by mohl tvrdit, že se dá z kulturní akce uloupnout desátek, který se z investic do řádně fungující městské policie uloupnout nedá. Ale co je nejhorší, že až příště v Ladově ulici napomenu v noci nepřizpůsobivé, ať nás neobtěžují hlukem, tak mi budou moct odpovědět, že dělají jen to, co organizuje radnice.

František Štván, Severní Terasa