VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K Miladě mohou návštěvníci zatím jen nahlédnout

Chabařovice - Kolem zatopeného lomu vede nová naučná stezka z Chabařovic. Alespoň zčásti umožní lidem nahlédnout do stále zakázaného území.

24.9.2013 4
SDÍLEJ:

Kolem zatopeného lomu vede nová naučná stezka z Chabařovic.Foto: DENÍK/Veronika Udatná

Jak se žilo horníkům a jejich rodinám, které obce musely ustoupit chabařovickému lomu, jak práce na rekultivaci areálu pokračují dnes nebo čeho se lidé na jezeře Milada do budoucna snad dočkají. Spousta informací na pěti tabulích. Naučná stezka přivítala o víkendu své první návštěvníky.

„Jsme z Ústí, ale na jezero chodíme často. Manžel je totiž ornitolog a z tohoto hlediska je tu velmi zajímavé prostředí. A děti, ty to tady zbožňují," prozradila Ústečanka Ladislava Filipová.

Stále ve výstavbě

Právě zájem lidí přiměl správce jezera naučnou stezku vybudovat. „O projektu Milada se hodně mluví, hodně píše, ale laická veřejnost o něm dosud moc informací neměla. Také proto jsme se rozhodli postupnými kroky areál lidem zpřístupňovat. V první etapě jsme otevřeli cyklostezky, nyní naučnou stezku," sdělil před slavnostním otevřením tři a půl kilometru dlouhé trasy kolem jezera ředitel Palivového kombinátu Ústí Petr Lenc.

Právě ten jezero vzniklé zatopením hnědouhelného lomu spravuje. Území kolem vodní plochy je pořád ve výstavbě, legislativně navíc stále vedeno jako dobývací území. Proto je lidem vstup k jezeru pod hrozbou pokuty prozatím zakázán. Nyní mohou alespoň nahlédnout.

Parametry jezera• Nadmořská výška hladiny: 145,7 m n. m.
• Rozloha: 252,2 ha
• Délka: 3,2 km, šířka: 0,7 km
• Průměrná hloubka: 15,5 m
• Maximální hloubka: 24,7 m
• Přítok vody: z Kateřínské nádrže
• Odtok vody: Bílina

Naučná stezka, kterou kombinát připravil ve spolupráci s Dobrovolným svazkem obcí (DSO) jezera Milada, začíná v Chabařovicích na Husově náměstí. Pokračuje kolem hřbitova lipovou alejí k zasypané těžební jámě Černé Máry, kde se otvírá pohled na jezero a České středohoří v pozadí. Pokračovat pak lze na druhé vyhlídkové místo k bývalé ocelárně.

„Tady by mělo vyrůst chatové městečko," ukazoval starosta přilehlých Chabařovic a současně předseda DSO Josef Kusebauch na louku před ocelárnou.

Pro rekreační bydlení zde vznikne až 150 pozemků o výměře od 400 do 1 000 metrů čtverečných.

„Prostor je sice veden jako chráněné ložiskové území. Budeme však jednat s Báňským úřadem o nějaké odlehčené výstavbě, nebo o tom, aby se zásoby uhlí z místa prostě odepsaly," doplnil Josef Kusebauch.

Hotel i sportoviště

Také blízkou ocelárnu čeká kompletní proměna na areál se službami. V blízkosti jezera má vyrůst nejen hotel s konferenčním a wellness centrem, ale také přístaviště pro výletní lodě. V plánu je kromě jiného i kemp, penzion a především řada sportovišť.

„Určitě počítáme se sportovním rybolovem. Už teď jsou v jezeře vysazené štiky, candáti nebo sumci," prozradil starosta Chabařovic.

Protože hloubka jezera dosahuje v některých místech téměř pětadvaceti metrů, své základny tu chtějí vybudovat i potápěči. „Viditelnost je tu velmi dobrá, do deseti metrů. Už teď se nám hlásí řada potápěčských týmů, že by tu rády pořádaly výcviky," doplnil Josef Kusebauch.

V areálu nově také přibyly sondy větru, které mají zjistit, jestli bude jezero vhodné pro vodní sporty, jako je plachtění, windsurfing a další.

Jak šel čas na Miladě• 1720 objevení hnědého uhlí
• 1830 - 40 funkčních důlních provozů
• 1974 otevření povrchového lomu Chabařovice
• 1997 ukončení těžby, zahájení rekultivací
• 2001 začalo napouštění jezera
• 2006 otevření cyklotras v areálu jezera
• 2013 otevření naučné stezky

V okolí mají vzniknout koňské stezky, trasy pro běhání, cyklistiku a in-line brusle. Studie počítá také s tenisovými kurty, lanovým centrem a řadou vodních atrakcí podél pláží.

„Je otázka, kdy se to celé dovede do finále. Koncem roku 2015 přejde jezero do rukou svazku obcí. Poté bude důležité ho otevřít lidem. Hotely, tobogany a další atrakce mohou postupně přibývat," sdělil návštěvníkům Milady starosta Kusebauch.

Koncepci revitalizace ocelárny stejně jako dokument o rozvoji jezera vypracoval v současnosti hlavní architekt města Ústí Vladimír Charvát. Také ten se slavnostního otevření naučné stezky účastnil. „Stezka je určitě dobrá věc. Na panelech je spousta informací, provedení se mi líbí. Na druhou stranu jezero je v rekultivaci už šestnáct let a minimálně další dva roky bude. Mělo být pro lidi už dávno otevřené," řekl Deníku architekt.

Ještě blíže se lidé k jezeru podívají už na jaře. Jeden víkend bude podle Kusebaucha patřit cyklistickým závodům. „Při té příležitosti připravíme den otevřených dveří celého jezera," přislíbil starosta.

Víte, že …Zatopený hnědouhelný lom měl původně nést název Chabařovické jezero. „Ale dokážete si představit třeba Němce, jak láme to Chabaržovice? Je to marketingově nevýhodné," vtipkoval starosta přilehlé obce Josef Kusebauch. Jezeru dal nakonec jméno jeden z dolů, který se v místě nacházel. „Také v okolí nesou jezera název podle dolů. Například Petra nebo Barbora. My zvolili Miladu," vysvětlil Kusebauch.

Autor: Veronika Weissová

Místo události:
24.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč

Ostatní strojvedoucí Vlakvedoucí - vozmistr. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Havířská č.p. 346/100, Všebořice, Ústí nad Labem., Popis pozice:, zabezpečování komplexních technických prohlídek železničních vozů ve vnitrostátním i mezinárodním provozu, označování vozů vozovými nálepkami a jejich odstraňování, provádění drobných oprav poškozených vozů a zkoušek brzd vlaků, zpracování komplexní dokumentace pro bezpečný a včasný odjezd vlaku, kontrola a zkoušení všech brzdových zařízení na vozech nových konstrukcí a na vozech zahraničních železnic, Požadujeme, praxi na pozici vozmistra, technickou zdatnost, vysoké pracovní nasazení, zodpovědnost, samostatnost, flexibilitu, ŘP skupiny B, Nabízíme, práci v prostředí stabilní společnosti, možnost odborného a profesního růstu, zajímavé finanční ohodnocení, systém zaměstnaneckých výhod, Kontakt: na uvedený e-mail.. Pracoviště: Advanced world transport a.s. úl, Havířská, č.p. 346, 400 10 Ústí nad Labem 10. Informace: Luděk Vyplel, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Žukovova č.p. 95/53, Střekov, Ústí nad Labem., Požadujeme: ŘP skup. B, znalost AJ, výhodou je vystudovaná zdravotní střední škola v oboru zubní technik, hygienistka., Nabízíme: mzdu 20 000 - 50 000,- Kč., Kontakt: na uvedený e-mail.. Pracoviště: Dentoflex cz , s.r.o., Žukovova, č.p. 95, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Martin Šedina, +420 608 209 681.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 30 000 Kč

Ostatní strojvedoucí Strojvedoucí ( vlaková doprava ). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Havířská č.p. 346/100, Všebořice, Ústí nad Labem., Popis pozice, Řízení a obsluha hnacího vozidla (lokomotivy) na příslušné dopravní cestě, Provádění činností při vedení vlaku, Vedení evidence hnacího vozidla, Požadujeme:, Středoškolské vzdělání nejlépe elektrotechnického, strojního, dopravního nebo stavebního zaměření, Licenci strojvedoucího a doplňkové osvědčení strojvedoucího, Průkaz způsobilosti k řízení drážních vozidel na vlečku (motorovou trakci) je výhodou, Praxi v řízení hnacích kolejových vozidel (motorové nebo elektrické trakce), Odborná způsobilost a doplňkové osvědčení strojvedoucího k řízení hnacích vozidel v dalších státech EU je výhodou, Komunikativní znalost polského nebo německého jazyka je výhodou, Technické myšlení, Výborný zdravotní stav, Nabízíme:, Zajímavou, samostatnou a odpovědnou práci v prostředí stabilní společnosti, Možnost odborného a profesního růstu, Náborový příspěvek, Zajímavé finanční ohodnocení, Systém zaměstnaneckých výhod, Kontakt: na uvedený e-mail.. Pracoviště: Advanced world transport a.s. úl, Havířská, č.p. 346, 400 10 Ústí nad Labem 10. Informace: Luděk Vyplel, .

Administrativa - Pracovníci veřejné správy v oblasti sociálních a 17 360 Kč

Pracovníci veřejné správy v oblasti sociálních a jiných dávek Referent/ka nemocenského pojištění. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční č.p. 3289/15, Ústí nad Labem., Náplň práce: zpracování rozhodnutí v dávkových a jiných než dávkových věcech nemocenského pojištění. Zpracovává agendu spojenou se vznikem, trváním a ukončením pojistného poměru jednotlivých subjektů nemocenského pojištění. Provádí registraci zaměstnanců a zaměstnavatelů., Požadujeme:uživatelskou znalost MS Office včetně elektronické komunikace, výbornou znalost českého jazyka a dobré vyjadřovací schopnosti v písemném projevu, týmovou práci, flexibilitu, odpovědnost, preciznost, pro klientský přístup. , Nabízíme : platové podmínky 17 360 - 26 110,- Kč., pružnou pracovní dobu, 25 dní dovolené, 5 dní indispozičního volna, stravovací poukázky., Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Česká správa sociálního zabezpečení - okresní správa sociálního zabezpečení [682], Revoluční, č.p. 3289, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Soňa Hlaváčková, .


Trenér ústeckých basketbalistů Antonín Pištěcký.

Pandy předvedly obrat snů. „Dík za vůli,“ chválil trenér Pištěcký

Trenér ústeckých volejbalistů Petr Brom.

Trenér Brom: Hráči mají moc veliký respekt, potřebují v hlavách odbrzdit

Česká republika má přes 10,6 milionu obyvatel. Nejvíc od konce války

Severní Čechy - Počet obyvatel České republiky se loni zvýšil zhruba o 31 tisíc na 10 610 055 lidí. Hranice 10,6 milionu lidí byla naposledy zaznamenána na konci druhé světové války.

Kauza Elischer: Soudcovo mlčení automaticky neznamená, že je vinen

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - V uplynulém týdnu byl mediální jedničkou 57letý soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Čelí obvinění, že v odvolacím řízení snižoval tresty Vietnamcům, kteří za to údajně zaplatili.

Lev skolil Brnou: Ústecké derby vyznělo pro Neštěmice

Ústecko - Fotbalisté Neštěmic zvládli i druhé ústecké derby v letošní sezóně krajského přeboru. 

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT