VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K Miladě mohou návštěvníci zatím jen nahlédnout

Chabařovice - Kolem zatopeného lomu vede nová naučná stezka z Chabařovic. Alespoň zčásti umožní lidem nahlédnout do stále zakázaného území.

24.9.2013 4
SDÍLEJ:

Kolem zatopeného lomu vede nová naučná stezka z Chabařovic.Foto: DENÍK/Veronika Udatná

Jak se žilo horníkům a jejich rodinám, které obce musely ustoupit chabařovickému lomu, jak práce na rekultivaci areálu pokračují dnes nebo čeho se lidé na jezeře Milada do budoucna snad dočkají. Spousta informací na pěti tabulích. Naučná stezka přivítala o víkendu své první návštěvníky.

„Jsme z Ústí, ale na jezero chodíme často. Manžel je totiž ornitolog a z tohoto hlediska je tu velmi zajímavé prostředí. A děti, ty to tady zbožňují," prozradila Ústečanka Ladislava Filipová.

Stále ve výstavbě

Právě zájem lidí přiměl správce jezera naučnou stezku vybudovat. „O projektu Milada se hodně mluví, hodně píše, ale laická veřejnost o něm dosud moc informací neměla. Také proto jsme se rozhodli postupnými kroky areál lidem zpřístupňovat. V první etapě jsme otevřeli cyklostezky, nyní naučnou stezku," sdělil před slavnostním otevřením tři a půl kilometru dlouhé trasy kolem jezera ředitel Palivového kombinátu Ústí Petr Lenc.

Právě ten jezero vzniklé zatopením hnědouhelného lomu spravuje. Území kolem vodní plochy je pořád ve výstavbě, legislativně navíc stále vedeno jako dobývací území. Proto je lidem vstup k jezeru pod hrozbou pokuty prozatím zakázán. Nyní mohou alespoň nahlédnout.

Parametry jezera• Nadmořská výška hladiny: 145,7 m n. m.
• Rozloha: 252,2 ha
• Délka: 3,2 km, šířka: 0,7 km
• Průměrná hloubka: 15,5 m
• Maximální hloubka: 24,7 m
• Přítok vody: z Kateřínské nádrže
• Odtok vody: Bílina

Naučná stezka, kterou kombinát připravil ve spolupráci s Dobrovolným svazkem obcí (DSO) jezera Milada, začíná v Chabařovicích na Husově náměstí. Pokračuje kolem hřbitova lipovou alejí k zasypané těžební jámě Černé Máry, kde se otvírá pohled na jezero a České středohoří v pozadí. Pokračovat pak lze na druhé vyhlídkové místo k bývalé ocelárně.

„Tady by mělo vyrůst chatové městečko," ukazoval starosta přilehlých Chabařovic a současně předseda DSO Josef Kusebauch na louku před ocelárnou.

Pro rekreační bydlení zde vznikne až 150 pozemků o výměře od 400 do 1 000 metrů čtverečných.

„Prostor je sice veden jako chráněné ložiskové území. Budeme však jednat s Báňským úřadem o nějaké odlehčené výstavbě, nebo o tom, aby se zásoby uhlí z místa prostě odepsaly," doplnil Josef Kusebauch.

Hotel i sportoviště

Také blízkou ocelárnu čeká kompletní proměna na areál se službami. V blízkosti jezera má vyrůst nejen hotel s konferenčním a wellness centrem, ale také přístaviště pro výletní lodě. V plánu je kromě jiného i kemp, penzion a především řada sportovišť.

„Určitě počítáme se sportovním rybolovem. Už teď jsou v jezeře vysazené štiky, candáti nebo sumci," prozradil starosta Chabařovic.

Protože hloubka jezera dosahuje v některých místech téměř pětadvaceti metrů, své základny tu chtějí vybudovat i potápěči. „Viditelnost je tu velmi dobrá, do deseti metrů. Už teď se nám hlásí řada potápěčských týmů, že by tu rády pořádaly výcviky," doplnil Josef Kusebauch.

V areálu nově také přibyly sondy větru, které mají zjistit, jestli bude jezero vhodné pro vodní sporty, jako je plachtění, windsurfing a další.

Jak šel čas na Miladě• 1720 objevení hnědého uhlí
• 1830 - 40 funkčních důlních provozů
• 1974 otevření povrchového lomu Chabařovice
• 1997 ukončení těžby, zahájení rekultivací
• 2001 začalo napouštění jezera
• 2006 otevření cyklotras v areálu jezera
• 2013 otevření naučné stezky

V okolí mají vzniknout koňské stezky, trasy pro běhání, cyklistiku a in-line brusle. Studie počítá také s tenisovými kurty, lanovým centrem a řadou vodních atrakcí podél pláží.

„Je otázka, kdy se to celé dovede do finále. Koncem roku 2015 přejde jezero do rukou svazku obcí. Poté bude důležité ho otevřít lidem. Hotely, tobogany a další atrakce mohou postupně přibývat," sdělil návštěvníkům Milady starosta Kusebauch.

Koncepci revitalizace ocelárny stejně jako dokument o rozvoji jezera vypracoval v současnosti hlavní architekt města Ústí Vladimír Charvát. Také ten se slavnostního otevření naučné stezky účastnil. „Stezka je určitě dobrá věc. Na panelech je spousta informací, provedení se mi líbí. Na druhou stranu jezero je v rekultivaci už šestnáct let a minimálně další dva roky bude. Mělo být pro lidi už dávno otevřené," řekl Deníku architekt.

Ještě blíže se lidé k jezeru podívají už na jaře. Jeden víkend bude podle Kusebaucha patřit cyklistickým závodům. „Při té příležitosti připravíme den otevřených dveří celého jezera," přislíbil starosta.

Víte, že …Zatopený hnědouhelný lom měl původně nést název Chabařovické jezero. „Ale dokážete si představit třeba Němce, jak láme to Chabaržovice? Je to marketingově nevýhodné," vtipkoval starosta přilehlé obce Josef Kusebauch. Jezeru dal nakonec jméno jeden z dolů, který se v místě nacházel. „Také v okolí nesou jezera název podle dolů. Například Petra nebo Barbora. My zvolili Miladu," vysvětlil Kusebauch.

Autor: Veronika Weissová

Místo události:
24.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 18 000 Kč

Pracovníci odvozu a recyklace odpadů Pomocný pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslová 702, Chabařovice. , Náplň práce: zajištění třídění materiálu, pomocné údržbové práce, po zaučení případně zástup na pracovních strojích, vedení provozního deníku stroje, příprava a realizace běžné denní údržby techniky. , Požadujeme: spolehlivost, samostatnost. Výhodou: praxe v oboru. , Nabízíme: PP na dobu určitou 1 rok s postupným prodloužením na dobu neurčitou, stát se součástí zavedené obchodní společnosti významně podporující charitativní organizace, osobní rozvoj, zkušenosti, přátelský pracovní kolektiv, benefity: kulturní akce, vzdělávací kurzy, stravenky, životní a penzijní připojištění atd. , Životopis zašlete na e-mailovou adresu denisa.vlckova@metallplast.cz. Pracoviště: Metallplast - recykling, spol. s r.o. - úl, Průmyslová, č.p. 702, 403 17 Chabařovice. Informace: Denisa Vlčková, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 100 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Jemný mechanik v elektrotechnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Technologický park Knínice u Libouchce 55, u Ústí nad Labem., Náplň práce: jedná se o fyzicky nenáročnou práci při které je hlavní důraz na manuální šikovnost rukou, jedná se většinou o pájení drobných součástí při opravách elektroniky, práce v čistém moderním prostředí, vhodná pro muže i ženy, manuální praxe v podobném oboru výhodou. Skvělá pracovní příležitost. , Požadujeme: vyučení nebo základní vzdělání, čistý trestní rejstřík, odpovědný přístup k práci., Nabízíme: mzdu 100 - 110 ,- Kč/hod., zvláštní prémie, podnikové stravování, dovolenou navíc., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Albaczech progres s.r.o. 01, Velká Hradební, č.p. 482, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jindřich Mráz, +420 725 820 094.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Pizzař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Mírové nám. č. p. 101/25, Ústí n. L., Náplň práce: příprava pizzy., Požadujeme: základní vzdělání + praxe v oboru popř. vyučení (možno i absolvent), turnusové služby (krátký/dlouhý týden)., Nabízíme: mzdové ohodnocení od 14 000,-, podnikové stravování, práci na HPP či DPP (dle dohody)., Kontakt na uvedené adrese (lépe po předchozí tel. domluvy), tel. čísle či e-mailu.. Pracoviště: Korbel food expres s.r.o. - provozovna mírové nám., Mírové náměstí, č.p. 101, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Gabriela Stehlíková, +420 777 089 122.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč

Specialisté v oblasti organizace a řízení práce Referent/ka oddělení přestupků. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Úřad městského obvodu Ústí nad Labem - Střekov. , Předpoklady pro výkon funkce:, uvedené v ust. § 4 zákona č. 312/2002 Sb., (o úřednících) v platném znění:, " fyzická osoba, která je státním občanem České republiky, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem s trvalým pobytem na území ČR, , " dosáhla věku 18 let,, " způsobilost k právním úkonům,, " občanská a morální bezúhonnost - za bezúhonnou se nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti za jednání související s výkonem veřejné správy, pokud se podle zákona na tuto osobu nehledí jako by nebyla odsouzena,, " výborná znalost českého jazyka., Požadavky pro uchazeče:, " minimálně středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou, případně vysokoškolské vzdělání, , " vítána praxe ve veřejných službách a správě, vítána znalost problematiky přestupkové agendy, případně podobné agendy projednávání orgány veřejné moci,, " výhodou zvláštní odborná způsobilost při přestupkovém řízení ve věci veřejného pořádku, občanského soužití a majetku,, " schopnost samostatného úsudku a rozhodování, příjemné vystupování, komunikativnost, flexibilita, dobrý písemný projev,, " znalost práce na PC - MS Office 2010 (Word, Excel, Outlook)., Náplň činnosti:, " agenda přestupků, " agenda vymáhání uložených a nezaplacených pokut a nákladů řízení, Písemná přihláška k výběrovému řízení musí obsahovat tyto údaje uchazeče:, , " Název příslušné funkce, " Titul, jméno, příjmení, " Datum a místo narození, " Státní příslušnost " Adresa trvalého pobytu, " Číslo občanského průkazu , " Datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, " Strukturovaný životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních, odborných znalostech, dovednostech týkajících se správních činností a uvedením kontaktů, zejména emailové adresy a telefonního čísla,, " Výpis z evidence rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce (u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydá, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením),, " Ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Pracovní poměr: na dobu neurčitou., Předpokládaný nástup: 1. 9. 2018, případně dle dohody., Platové zařazení: V souladu s příslušnými právními předpisy - nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v 10. platové třídě., Lhůta pro podání přihlášky : nejpozději do 20. 8. 2018 - 12.00 hodin., Způsob podání přihlášky: , osobně v podatelně ÚMO Ústí nad Labem - Střekov,, nebo , písemně na adresu: ÚMO Ústí nad Labem - Střekov, Národního odboje 794/15, 400 03 Ústí nad Labem, v zalepené obálce zřetelně označené:, NEOTVÍRAT - "VŘ Referent oddělení přestupků", s uvedením jména, příjmení a adresy uchazeče.. Pracoviště: Statutární město ústí nad labem - městský obvod ústí nad labem - střekov, Národního odboje, č.p. 794, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Ivana Voldánová, +420 475 273 914.


Nadměrný náklad. Ilustrační foto

Přes Velemín a Bystřany projede souprava s nadměrným nákladem do Trmic

Předání nových monitorů dechu v děčínské nemocnici.

Miminka v Masarykově nemocnici ohlídají nové monitory dechu od Nadace Křižovatka

Bídná úroda: bude méně máku i obilí, řepka si polepší

Severní Čechy - Letošní úroda bude nižší než pětiletý i desetiletý průměr. Hlavním viníkem je již druhým rokem trvající sucho. Ze základních plodin se sklidí výrazně více pouze řepky. 

Motorkář se při bouračce těžce zranil, zasahovat musel vrtulník

Těchlovice - K vážné dopravní nehodě došlo v úterý krátce před půl druhou odpoledne u Těchlovic.

AKTUALIZOVÁNO

V Chomutově se s vojenskými poctami rozloučili s vojákem, který padl na misi

Chomutov /FOTOGALERIE/ - „Martine, v našich srdcích zůstaneš navždy jako hrdina,“ zaznělo od blízkých přátel při posledním rozloučení.

FOTO: Břišní tanečnice pobavila Malý Hamburk. Tancovala na hit AC/DC

Ústí nad Labem - Další kolo koncertů v Městských sadech odstartovala v neděli odpoledne pop-rocková kapela Sabrage z Pardubic. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT