Na jihu a východě Moravy zůstanou i v neděli. Současně se budou od pátečního odpoledne až do nedělního večera vyskytovat silné bouřky. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Maximální teploty budou v polohách do 600 metrů nad mořem nejčastěji vystupovat dnes na 31 až 35 stupně, v sobotu na 33 až 37 stupně a v neděli na jižní a východní Moravě na 33 až 36 stupně," uvedli meteorologové.

Vysoký stupeň nebezpečí před vysokými teplotami tak platí pro sobotu od 12:00 do 21:00 pro všechny kraje s výjimkou Ústeckého, Libereckého a Karlovarského. V neděli zůstává tato výstraha v platnosti pro Jihomoravský a Zlínský kraj. Na jihu Moravy navíc platí kvůli teplu a suchu riziko vzniku požárů.

Kroupy a silné nárazy větru

Vedro se o víkendu nevyhne ale ani Ústeckému, Libereckému a Karlovarskému kraji, pro které ale vydali meteorologové varování s nízký stupněm nebezpečí.

Dnes pozdě odpoledne a večer se k vedru přidají zejména na západě a severozápadě Čech silné lokální bouřky. Meteorologové ale nevylučují, že by mohly být i na dalších územích Čech a na Českomoravské vrchovině. V noci na sobotu bude bouřit ve východní polovině Čech a v sobotu a neděli na celém území republiky.

"V bouřkách se mohou vyskytnout především přívalové srážky a kroupy, v menší míře silné nárazy větru," doplnil ČHMÚ.
Vysoké teploty mohou vést k přehřátí a dehydrataci organismu. Lidé by proto měli omezit tělesnou zátěž, používat ochranné prostředky a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Je vhodné pít dostatečné množství nealkoholických nápojů bez kofeinu.

Podrobnou předpověď počasí čtěte zde.