„Zjistili jsme to v sobotu a pokoušíme se to řešit. Nejdříve byla v podezření uhnilá prkna stavidla, ale při další prohlídce jsme zjistili, že voda uniká otvorem v šachtě stavidla," vysvětlil starosta Jiří Jandásek.

RYBY SE ZATÍM STĚHOVAT NEBUDOU

Na odhaleném dně rybníka zůstaly tisíce chráněných škeblí rybničních, které místní lidé sbírali a přenášeli do hlubší vody. V Tisé byli připraveni ve spolupráci s rybáři přestěhovat i ryby. „Zatím to není potřeba, budeme se snažit výtok z rybníka nějak provizorně zajistit," dodal starosta Jandásek.

Na místo přijeli dobrovolní hasiči s pytli s pískem, které měly vodu zastavit. I s tím se však musí počkat. „Ve středu přijede odborná firma. Potřebují, aby v šachtě nebylo více než metr vody. Nyní je hladina podstatně výše," řekl místostarosta Jan Povejšil, který na místě řídil práce a měřil výši hladiny vody v rybníce i ve stavidlové šachtě.

Ta byla postavena po obří průtrži mračen, která v roce 1986 v Tisé protrhla hráz Kačáku a dalšího rybníka a zaplavila vodou vesnice pod horami i část Děčína.

TRHLINY MEZI HRÁZÍ A ŠACHTOU

„Asi před dvěma lety se mezi hrází a šachtou objevily trhliny. Co šlo, jsme nechali zabetonovat, ale pod vodu jsme se samozřejmě nedostali. To byl zřejmě základ dnešních problémů," odhadoval Jan Povejšil.

Doufá, že se při opravě podaří netěsnosti odhalit a opravit. „Měli by kolem stavidla udělat hráz z pytlů, a až odčerpají vodu, tak se snad dostanou k místu, kde to teče," vysvětlil místostarosta Jan Povejšil.