Kauza původně začala jako spor mezi ústeckým magistrátem a spolkem Stop tunelům. V roce 2016 chtěl totiž magistrát vykácet porost kolem Fora kvůli nevhodným a přerostlým keřům, o které zahradníci špatně pečovali. Spolek Stop tunelům se proti tomu odvolal ke krajskému úřadu s tím, že by zásah bylo možné provést jen u části dřevin. „Jenže úřad se argumenty spolku vůbec nezabýval, a rozhodnutí magistrátu dokonce zrušil s tím, že kácení netřeba jakkoli regulovat, jelikož ho město provede z takzvaně pěstebních důvodů. Tehdy jsme do toho vstoupili my a podali jsme žalobu,“ líčil aktivista Lukáš Blažej z Ústeckých šroubů.

Zákon o ochraně přírody a krajiny totiž skutečně umožňuje kácet bez povolení z pěstebních důvodů. Například na plantážích vánočních stromků nebo u probírky mladého porostu, který je úmyslně pěstován přehuštěný, aby bylo poté možné vybrat nejlépe rostoucí kusy. „Podle krajského úřadu by se jako kácení z pěstebních důvodů dalo chápat každé s náhradní výsadbou. Veřejnost by tak ztratila možnost ovlivňovat své okolí,“ varoval Blažej s tím, že to ohrožuje i hnízdění ptáků.

Tak měla vypadat nová výsadba za OC Forum.
O kácení keřů za obchodním centrem rozhodne krajský soud

Po třech letech dal soud spolku zapravdu. Rozhodnutí krajského úřadu zrušil. Předseda senátu Václav Trajer to odůvodnil tím, že kácení keřového porostu u Fora nelze považovat za kácení z důvodů pěstebních kvůli jeho obnově, neboť po vykácení magistrát nezamýšlel na místě vysázet stejné druhy dřevin. „Napadené rozhodnutí (…) je z tohoto důvodu nezákonné,“ vysvětlil.

Podle svého mluvčího Martina Volfa se krajský úřad s právním názorem soudu neztotožňuje. Proto proti němu podal k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost. „V ní navrhuje zrušení rozsudku v celém jeho rozsahu. O kasační stížnosti dosud nebylo rozhodnuto,“ uvedl Volf.

Keře by přitom měly padnout na ploše o velikosti 1400 čtverečních metrů. Město už dokonce mělo vysoutěženou firmu, která by zásah provedla, ale zakázka skončila minulý rok. V současné době může pouze pokračovat v běžné údržbě.

Knihovna v Ústí nad Labem se opět otevřela čtenářům
FOTO: Návratové automaty, karanténa pro knihy. Do knihoven se vracejí čtenáři

"Zakázka v ulici Velká Hradební se pro tento rok realizovat nebude z důvodu průtahů sporu. Rozhodnutí přišlo v době, kdy už nelze realizovat přípravu a výsadbu. Na příští rok bude zařazeno do plánu v rozpočtu," uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová.

Spolek Stop tunelům, který kauzu spustil, doufá, že rozhodnutí soudu pro kraj nebude rozsudkem v jedné kauze. „Rádi bychom vyjádřili naději, že to kraj přenese do metodiky zpracování i v dalších záležitostech tohoto druhu,“ uzavřel člen spolku Jan Kvapil.