Díla největších suchozemských savců jsou na prodej. Část výtěžku jde na výzkum sloních nemocí. Indické slonice Kala a Delhi poprvé dostaly speciálně upravený štětec do chobotu v roce 2012.

„Sloni jsou inteligentní zvířata, takže poměrně rychle pochopí, co se od nich vyžaduje. Delhi byla k této aktivitě přístupnější a šikovnější, takže většinu obrazů namalovala ona, ale autorkou některých je i Kala," popsal chovatel Jan Javůrek.

OHROŽENÁ POPULACE SLONŮ INDICKÝCH

V současné době tuto tvůrčí činnost zařazují v Ústí na program slonům častěji. Důvodem je podpora výzkumu sloních nemocí jako je herpes. Tento virus letos zabil ani ne dvouletou sloní samici v Ostravě.

Podobných případů v poslední době přibylo. Virus se začal chovat agresivněji, ohrožena je tak nyní populace slonů indických na celém světě. Experti v berlínském institutu nyní hledají látku, která by slony ochránila.

Obrazy od ústeckých slonic je možné koupit v prodejně suvenýrů v zoo. Menší obraz stojí 500 korun, větší 900 korun. Příspěvek na výzkum sloních nemocí je 100 korun u menšího a 200 korun u většího obrazu.

Slonice v ústecké zoologické zahradě malují obrazy. Na snímku Kala s chovatelem Pavlem Kökertem.