V ústecké zoo se slonice ochlazují koupelí v jezírku, některá zvířata přes den neopouštějí pavilony. Řekla to Věra Vrabcová z ústecké zoo.

Mají raději chladno

Mezi nejoblíbenější zvířata zahrady patří sloni. Obě indické slonice pocházejí z volné přírody. První z nich Kala se do zoo dostala v roce 1985, Delhi o dva roky později.

„V horku přes den se mohou vydat samy do jezírka, které mají ve výběhu k dispozici, nebo je tam doprovodí ošetřovatelé," řekla Vrabcová.

Sloni obecně lépe snášejí chladno než horko. Indičtí sloni žijí totiž spíš v pralesích než na otevřeném prostranství. Ošetřovatelé návštěvníkům zoo předvádějí cvičení se slony. Cvičí s nimi na slunci, takže pak následuje koupel.

U dalších zvířat se musí kontrolovat především dostatek vody, a to pokud možno na různých místech ve výběhu. „Každé zvíře také musí mít dostatečný stín. Pokud mají propojený vnitřní a vnější výběh, mohou si vybrat, kde chtějí přes den v těchto parnech být," uvedla Vrabcová.

Vedro odlákalo návštěvníky

Horka ovlivňují nejen pobyt zvířat, ale také návštěvníků. Ve vedrech jich chodí velmi málo. „Sobota a neděle byla velmi slabá, pak se v pondělí zatáhlo a hned přišlo tisíc lidí," řekla Vrabcová.

I kvůli parnům prodloužila zoo otvírací dobu. Turniketem u spodní pokladny lze zoo opustit do 21.00 hodin.

Zoologická zahrada Ústí nad Labem byla loni čtvrtým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Ústeckém kraji, přišlo 149 000 lidí.