„Po oba dny bude jezero a jeho okolí otevřené od devíti do osmnácti hodin. Nepřístupná budou jen místa, kde se pracuje nebo ještě nejsou zcela zajištěná. Jde ale jen o malou část území," slibuje ředitel Palivového kombinátu Petr Lenc.

Pravidla• Lidé nesmí vstupovat na ohraničená místa (tvoří ale jen malou část areálu).
• Během závodů (cyklistických a běžeckých) nesmí lidé chodit po stezkách.
• Zakázaný je vstup do jezera, možné je svézt se pouze na oficiálních lodích.
• Návštěvníci nemohou rybařit, stanovat, rozdělávat oheň či trhat rostliny.

Protože je území stále vedené jako dobývací prostor, musí lidé dodržovat pravidla žádné koupání, trhání rostlin, táboření nebo rozdělání ohně.

Indiáni, letadla

Původně chtěl podnik spolu s obcemi území jen zpřístupnit. „Využili jsme toho, že na víkend připadá Den dětí a připravili jsme řadu atrakcí," říká starosta Chabařovic Josef Kusebauch.

V sobotu se pojede již sedmý ročník veřejných cyklistických závodů. Jejich účastníci se ale vůbec poprvé dostanou až ke břehům jezera. V neděli se tu pak poprvé uskuteční běžecké závody.

Fandové letadel si přijdou na své v sobotu na budoucí hlavní pláži, kde se předvedou modeláři se svými kousky. Návštěvníci se mohou těšit i na hydroplány. V neděli pak u jezera vyroste indiánská vesnice, kde se lidé seznámí se životem původních obyvatel Severní Ameriky.

Okružní jízdy

S ukázkami psích sportů se po oba víkendové dny předvedou členové trmického klubu agility, svoji činnost ukáží i skautské oddíly, přichystaná je přírodovědná soutěž, stanoviště atletiky či ukázky paintballu.

Zájemci se ale také budou moci projet terénními auty. Kdo se bude chtít podívat co nejblíže k vodě, může využít projížděk na lodích.

Během víkendu budou pro veřejnost zajištěny vyhlídkové autobusy. Okružní vyhlídkové jízdy na jezero Milada odjíždí v každé dvě hodiny ze zastávky Divadlo. První v 8.30.

Organizátoři zajistili posílené autobusové spoje a na několika místech také připravili odstavná parkoviště.

V jezeře je vidět do deseti metrů

Jezero Milada je napuštěné již téměř čtyři roky, ale lidé si počkají nejspíše ještě další dva, než se v něm budou koupat. Protože jde stále o dobývací prostor, vstup je k jezeru zakázaný.

„Nyní jsme v závěrečné fázi dokončovacích prací," tvrdí ředitel Petr Lenc z Palivového kombinátu, který bývalý hnědouhelný důl spravuje. Většina prostoru kolem jezera je sice bezpečná, ale podle zákona se sem prostě nesmí. Kdo zákaz poruší, může dostat pokutu až 15 tisíc korun.

Podle ředitele Lence státní podnik dokončí veškeré práce ještě v tomto roce. Pokud vše bude v pořádku, pak konečně požádá o zrušení statutu dobývacího prostoru, který zde stále existuje.

„Jde o správní řízení, které má svá pravidla. Jeho rychlost nebude záležet na nás," vysvětlil Petr Lenc. Ten jako reálný termín otevření prostoru vidí na letní sezonu 2016.

Čistá voda

Území by pak měla postupně převzít okolní města a obce, které kvůli jezeru Milada před lety založily dobrovolný svazek. Plánují, že zdejší pozemky využijí především k rekreaci. Mají zde vzniknout pláže, sportoviště, cyklostezky a další služby.

„S Palivovým kombinátem velmi úzce spolupracujeme. Bavíme se spolu i o takových věcech, jaké rostliny chceme na některých místech vysázet, kudy povedou cesty nebo kde budou mola," uvedl chabařovický starosta Josef Kusebauch.

Podle Petra Lence se snaží území připravit tak, aby na některých místech mohly stát i domy.

Odmítl i spekulace některých lidí, že by v jezeře nebyla čistá voda, protože je v sousedství bývalá chemická skládka. Ta je ale oddělená a nic se z ní do jezera nedostane.

„Kvalitu vody pravidelně kontrolujeme a je zcela v pořádku. Svědčí o tom i fakt, že je vidět až do hloubky deseti metrů," upozornil Lenc. V jezeře žijí i vybrané ryby, které požírají řasy, jež by ho mohly zanést.