Prach. V současné době jeden z velkých problémů životního prostředí v Ústí.
„Práší stavby, podívejte, jak dnes hlavně centrum města vypadá, a pak je tu jeden velký zdroj – kamenolom,“ uvedl Jaroslav Hájek, vedoucí odboru, zabývajícího se ovzduším z České inspekce životního prostředí.
Ústí má řadu zvláštností, jedním z nich je evropská a možná světová rarita – kamenolom v centru města. A to přes všechna opatření, která proti tomu musela společnost DOBET, která má na zdejší těžbu povolení, v minulosti udělat. Prach pak dál víří stále víc houstnoucí doprava.
„Nejde tu ale pouze o prach. Také o otřesy při odstřelech a další problémy,“ míní primátor Jan Kubata. „ Pro nás je to smutné dědictví, tragédie, že se v minulosti, a ani ne tak nedávné, povolila těžba kamene uprostřed města, “ řekl.
Úředníci: kámen se musí dotěžit
Tou nedávno minulostí byla bouřlivá doba privatizace začátkem devadesátých let, kdy se vedly diskuze, zda lom zavřít nebo ne. Ukončit těžbu chtěli hlavně představitelé města. Státní úředníci zase argumentovali tím, že lom nejde opustit den ze dne a nechat jako otevřenou ránu. Kámen je třeba podle odborníků dotěžit tak, aby se skála v budoucnosti dál nelámala nebo nevznikaly jiné potíže.
Dones tak společnost DOBET pokračuje v těžbě v centru stotisícového města tempem, které ovšem vyhovuje jen jí. Stav se zřejmě nezmění, dokud nedosáhne limitů stanovených báňským úřadem.
„Těžko říci, kdy na Marianské skále skončíme. Při současném klesajícím odbytu to ještě nějaký rok trvat určitě bude,“ řekla pouze Marie Strnadová, jednatelka společnosti DOBET. O čemkoliv dalším odmítla diskutovat.
DOBET má povolení a limity
Firma DOBET tak jako by byla nedotknutelná. Má povolení, stanoveny limity. I na báňském úřadu sdělili, že nic nového se kolem těžby v Ústí neděje. A ministerstvo životního prostředí: Těžba v centru velkého města nějak nikoho nepálí.
„Z hlediska hlučnosti a prašnosti to jistě pro obyvatele města není nic příjemného. Je však třeba vycházet z toho, že těžba byla povolena ve správním řízení (poslední povolení hornické činnosti – dobývání bylo vydáno v červnu roku 1993),“ uvedla Jitka Pilbauerová z tiskové oddělení ministerstva. Protože na důl nepřišly žádné stížnosti, má ministerstvo za to, že zákon ani podmínky těžby porušovány nejsou. To ale Ústečany příliš neuklidní. „Byl jsem tam nedávno na procházce a zůstal jsem v šoku, jaká je ve skále už díra. Zezdola to tak nevypadá,“ děsí se Martin Studený, Ústečan.
Místo strojů by mohla být zvířata
Město však v posledních letech vedlo řadu jednání kolem kamenolomu. Vidí ho v budoucnu třeba jako součást zoologické zahrady s různými aktivitami pro veřejnost. Plánů bylo víc, už v roce 2000 představitelé města přepokládali, že těžba poběží tak nanejvýš sem let. Práší ale dál.
„Situace nemá řešení,“ míní Kubata. Délka těžby zůstává otazníkem, na odkoupení dolu, jak nabídl vlastník, město peníze nemá a pražské úřady tento problém Ústí jaksi nezajímá.
„ Je to věc, která by se do budoucna ale měla řešit – lom rozhodně nepatří k ozdobám města,“ řekl Tomáš Jelínek, zastupitel města ze Sdružení pro zdraví sport a prosperitu, „Jako se řeší, které provozy ve městě mrdí, mělo by se mluvit i o tom, kdo je zdrojem prachu,“ míní. Prach je podle odborníků podstatně větším problémem pro zdraví než zápach.