Jména jako Genadij Avdějev, Ivan Karásek, Jan Černohorský, Jirka Černohorský, Milan Sotona, Štěpán Hauzner, Aleš Morvay a další vyvolávají v jeho hlavě vzpomínku na nejlepší léta jeho sportovní kariéry. Šestkrát byl u toho, když titul mistra republiky mířil na Klíše. S brankářskou červenou čepičkou s číslem jedna bránil žlutému míči v cestě do branky, od osmnácti let dělá rozhodčího vodního póla.

Pouze dva muži v České republice mají licenci rozhodčího světové třídy, on ji před týdnem potřetí za sebou obhájil. Karel Dvořáček sní o návratu velkého vodního póla do nové haly. „Moc se těším na otevření plavecké haly na Klíši, stále doufám, že vodní pólo dostane novou šanci. Ústecká Spolchemie získala jedenáct titulů mistra republiky a zkušených borců má dost. Někteří z nich aktivně hrají druhou ligu, další hostují v prvoligových týmech. Mládežnická základna však chybí. V dobách své slávy ústečtí vodní pólisté budili mezi soupeři oprávněný respekt, chyběla však juniorka, zákonitě musel následovat propad do druhé ligy. Od rozdělení federace v roce 1991 nám Slováci uplavali o několik bazénů," říká urostlý chlapík s upraveným vousem a z kufříku vytahuje ještě teplý rozhodcovský certifikát, který jej opravňuje cestovat za vodním pólem po celém světě.

„S píšťalkou v ústech poletuji po bazénech skoro třicet let. Samozřejmě že to mělo svůj vývoj. Přes republiku jsem vstoupil do Evropy. Před týdnem jsem se vrátil z Bělehradu , kde jsem se společně s dalšími šedesáti zahraničními kolegy zúčastnil obnovy světové licence. Ve FINA se licence obnovuje po dvou letech. Není to jednoduchá věc, vše probíhá v angličtině a základem jsou písemné testy, které mají cca 50 otázek včetně řešení konkrétních herních situací. Něco jako v autoškole," směje se vypravěč.

„Novinkou byly emocionální testy. Značná část třídenního školení se věnuje pravidlům. V tomto sportu se často mění výklad pravidel. Šestičlenné mezinárodní komisi předsedal Ital Gianini Lonzi, všechno má svůj řád a systém. Závěrečné vyřazení probíhalo ve známém hotelu, byla to velká sláva. Osm let jsem řídil českou komisi rozhodčích, vím, jaká to je dřina vyhovět všem požadavkům," říká Karel Dvořáček.

Moc rád by svými zkušenostmi pomohl ústeckým, ale podle jeho slov to bude moc těžké. V roce 2012 se s reprezentační dívčí juniorkou zúčastnil mistrovství světa v australském Perthu a záviděl Maďarům, Italům, Chorvatům ale i Slovákům jejich mládežnickou základnu. Stále věří, že ústecké vodní pólo povstane z popela a naváže na dlouholetou tradici.

Jeho snem je velký světový turnaj dospělých, nemusí to být zrovna olympijské hry. Přes českou reprezentaci to asi nepůjde, tak čeká na telefon od sousedů. Na svůj sen má devět let, rozhodčí s jeho licencí končí v pětapadesáti letech. Držte mu palce.