Zábavní centrum s kasinem, hotelem a restaurací u Žďárku jen tak nevyrostou. Investor nedostal od krajského úřadu výjimky z ochrany ohrožených druhů živočichů. Bez nich nedostane ani stavební povolení, proto se chystá odvolat, a nejen on.

Nový průzkum

„Krajský úřad dospěl k závěru, že v daném případě nebyla prokázána převaha veřejného zájmu nad zájmem ochrany zvláště chráněných druhů živočichů," odůvodnil neudělení výjimky v rozhodnutí Tomáš Burian, vedoucí oddělení životního prostředí krajského úřadu.

Petr Novotný, šéf projekční kanceláře Real Garant, která stavbu připravuje pro investorskou firmu Arenga, upozornil, že stavba není v rozporu s územním plánem. „Budeme se odvolávat. Asi bude potřeba nový průzkum. Aby ukázal, jestli tam živočichové, o nichž mluví ochránci, jsou," prohlásil Petr Novotný.

Odpůrci stavby jsou ve svém názoru na rozhodnutí úřadu víceméně jednotní. Spolek Stop tunelům je podle Jana Kvapila spokojený. „Úředníci rozhodli v souladu s naším názorem. Co se týče živelného zastavování a betonování zelených ploch, myslíme si, že ani nejde o ptáčka, broučka nebo ještěrku, ale o silné narušení ekosystému," vysvětlil.

Nebezpečí povodní

Betonové plochy podle Kvapila nejen, že zvyšují nebezpečí povodní. Zároveň snižují i obsah vody v půdě. „Pokud výraznější zásahy do krajiny, pak opravdu jen ve veřejném zájmu. To ale kasina nejsou," podotkl Jan Kvapil.

I Marian Páleník ze spolku Přátelé přírody sdělil, že odvolání podávat nebudou. „Nejdůležitější je, že stavbu místní lidé nechtějí," řekl Páleník.

Libouchec souhlasil se stavbou především kvůli vidině osmi desítek nových pracovních míst. „Pokud krajský úřad neshledal důvod výjimky udělit, nedá se nic dělat. Nemáme to jak ovlivnit. Každý musí naplnit zákon," dodal zdejší starosta Jiří Bolík.