Šéfce Heliasu hrozí až 8 let vězení. Stíhali ji od června. „Vyšetřování dotačního podvodu se týká poskytnuté dotace na elektromobily z IROP,“ upřesnila Deníku již dříve Pavla Mašínová z krajského policejního ředitelství. Šlo o dvě elektroauta Škoda Enyaq iV80 celkem za zhruba tři miliony, Helias chtěl pokrýt 95 procent nákladů z evropských fondů. „Automobil bude sloužit především pro účel terénní sociální služby,“ uvádělo vedení organizace v žádosti o dotaci. Jak jsme ale popsali dříve na základě protokolu o kontrole Ministerstva pro místní rozvoj, naplnění deklarovaného dotačního účelu bylo sporné.

Elektroauto u Heliasu.
Kontrola k elektroautům v Heliasu: Nesrovnalosti, rozpory, přepisování dokumentů

Kauzu Heliasu rozpohyboval investigativec Jan Tuna. Ten ústeckému dennímu stacionáři pro autisty v posledních dvou letech věnoval už pět pořadů Tuna Versus včetně posledního dílu.

Zdroj: Youtube

„Vzniklo to úplně náhodou, když jsem chtěl dětem koupit meruňky ve stánku na Výšince u Trutnova,“ popsal nyní Tuna redakci. „Byly předražené a výtěžek prý měl jít na postižené děti právě do Heliasu. Tak jsem se začal zajímat, a nevěřil vlastním očím, co se začalo rozkrývat,“ dodal reportér.