Prim v jednáních o koalici v krajském městě bude hrát jako vítěz voleb hnutí ANO 2011. V neděli například oslovilo doposavad vládnoucí UFO, ODS a má za sebou první schůzky s PRO! Ústí.

Vítězné hnutí ANO prozatím nesdělilo přesnou představu podoby případné koaliční vlády v zastupitelstvu. Jak vysvětlil lídr hnutí Petr Nedvědický, umí si představit spojení s kýmkoli, kdo byl zvolen. „V neděli jsme absolvovali jednání s PRO! Ústí, s UFO a ODS, v pondělí budeme pokračovat s hnutím Vaše Ústí, SPD a KSČM,“ řekl.

Matematicky mu vychází tři možné varianty spolupráce. „Jedna akcentuje UFO, druhá PRO! Ústí, třetí je bez těchto stran. Po těch všech jednáních, kde si ujasníme, kdo s kým chce, či nechce jít do koalice, si budeme muset také vyjasnit osobní postavení, protože kvůli různým animozitám někdo nechce jít s nějakou konkrétní osobou do party,“ podotkl.

Obdobně hovoří i lídryně PRO! Ústí Karolína Žákovská. „Rozhodnuto ještě není, zatím jsme se s hnutím ANO bavili o možných koaličních partnerech. O jednotlivých postech zatím ne. Nicméně hnutí ANO je pro nás hlavní partner, se kterým bychom chtěli spolupracovat. Varianta my, hnutí ANO a Vaše Ústí je určitě přijatelná,“ dodala Žákovská.

Případnou spolupráci s hnutím ANO a PRO! Ústí nevylučuje ani Yveta Tomková (Vaše Ústí). „Vzhledem k výsledkům voleb i rozložení sil na magistrátu se tato varianta nabízí, a je to i logické,“ potvrdila Tomková.

Podle dosluhujícího náměstka ústecké primátorky Jiřího Madara, který za UFO usedl na židli vyjednavače, se spolupráci s vítězi voleb nebrání.

„Oslovili nás, sešli jsme se a vyjasnili si programové záležitosti, které máme společné. Jak jsme pochopili, oslovují postupně všechny partaje a hnutí, které získaly mandáty. Pouze jsme jasně deklarovali, že po minulých zkušenostech nechceme spolupracovat s PRO! Ústí,“ uvedl.

Nevraživost je to ovšem vzájemná. Potvrzují to i vyjádření jedničky PRO! Ústí Karolíny Žákovské, že jsou připraveni jednat s vítězem a dalšími demokratickými stranami.

„Ale jsou naopak některé strany, se kterými nejsme připraveni spolupracovat. UFO, SPD a kvůli minulosti nejsme připraveni uzavřít koalici s KSČM,“ řekla.

Že straničtí kolegové premiéra Andreje Babiše pilně mapují terén, dosvědčil i lídr ODS. „Jsou ostatně v pozici, kdy si koaličního partnera mohou vybírat. Naproti tomu my jsme v pozici těch, kdo mají určitý koaliční potenciál. Máme, co nabídnout. Kvalitní lidi v zastupitelstvu i zajímavý program. Myslím, že jsme se na většině věcí shodli. Ovšem hovořit o postech by bylo velmi, velmi předčasné,“ řekl Pavel Tošovský s tím, že kromě KSČM se nezříkají spolupráce s nikým.

Pozvání na schůzku obdrželi i zastupitelé SPD Tomia Okamury. „Zatím nás jen oslovili, setkání bude v pondělí,“ dodal lídr SPD Milan Anýž.