Petra Malého měla zadržet policie v noci z neděle na pondělí v souvislosti s vyšetřováním údajných manipulací se zakázkami financovanými z evropských zdrojů. I proto si případ, do kterého policie zahrnula kromě Krajské zdravotní také jihlavskou nemocnici a zástupce firem dodávajících zdravotnické vybavení, od pražského městského státního zastupitelství převzal Úřad evropského veřejného žalobce.

Podle policie si organizovaná skupina měla rozdělovat deset procent z hodnoty zakázek, dohromady měla způsobit škodu za 25 milionů korun. Kvůli podezření z korupce zastavilo ministerstvo pro místní rozvoj financování projektů KZ financovaných z evropských peněz.

Budova je uzavřena, nikoho nepouští dovnitř.
VIDEO: Policisté zasahovali v sídle Krajské zdravotní v Ústí, zadrželi ředitele

Petr Malý je odborností chirurg, na severu Čech se poprvé objevil jako ředitel Lužické nemocnice, v březnu 2021 se stal pověřeným a v květnu 2021 řádným generálním ředitelem Krajské zdravotní, která sdružuje sedm nemocnic v Rumburku, Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a v Litoměřicích. Již před nástupem do Lužické nemocnice v Rumburku měl za sebou bohatou manažerskou kariéru.

Svou profesní cestu započal v roce 1990 na oddělení gynekologie a porodnictví v Kutné Hoře, odkud přešel v roce 1991 do pražské Bulovky, kde nastoupil na chirurgii. První manažerské zkušenosti získal v Thomayerově nemocnici, kde byl nejprve náměstkem pro léčebně preventivní péči a od poloviny roku 2005 byl téměř dva roky ředitelem celé nemocnice. Následovaly další manažerské posty, šéfoval zdravotní pojišťovně Média nebo Poliklinice Anděl.

Sídlo KZ v Ústí nad Labem.
Úplatky, praní peněz, zmanipulované dotace. Oč přesně jde v kauze nemocnic?

Za sebou má Malý i zajímavé zdravotnické štace. Mezi lety 2004 až 2007 byl členem realizačního týmu zajišťujícího lékařskou pomoc obětem války v Iráku, v roce 2006 pak pomáhal obětem tsunami na Šrí Lance. Pracoval také na Bulovce jako samostatný ordinář na infekční klinice se specializací na chirurgické ošetřování HIV pozitivních pacientů. Byl také členem týmu pro ošetřování pacientů zasažených infekcemi vysoké nebezpečnosti, jako je SARS nebo ebola.

Mohlo by vás zajímat: Úplatky, praní peněz, zmanipulované dotace. Oč přesně jde v kauze nemocnic?

Zdroj: Janni Vorlíček