Startér vyzve nadšence k pohybu v 9.45, cílem je Mírové náměstí, odkud se dále pokračuje na Povrly. Za týden, v sobotu 7. května, pořádá VCC AMK Česká Brána druhou akci na zámku Velké Březno. Závod historických vozidel a motocyklů O pohár hraběte Chotka. Start v 10 hodin po trase Velké Březno, Homole u Panny, Klínky, Třebušín, Ploskovice. Pod pozvánkou jsou podepsáni hned čtyři znalci starých časů - Přibyl, Rajtora, Landovský a Slapnička.

V době digitálních technologií, kosmických vesniček a satelitní nápovědy se stále častěji mluví o umělé inteligenci a robotech. Moderní auta nepotřebují řidiče, navigace vám mluví do řízení, diagnostiku kontroluje počítač, motor vypadá jako stavebnice lega.

Ilustrační foto
Ceny ojetých aut stále výrazně rostou. V bazarech za rok stouply o desítky tisíc

Děda by koukal, co můžete na silnici o víkendu potkat. Panečku, to jsou fára! Najdou se však i tací, co stále touží po originalitě a šikovnosti, borci, co z kovošrotu na dvorek přitáhnou na laně zaprášený vrak a dalších deset let shánějí do něj náhradní díly. Celé dny pak leží v oleji, na burzách hledají pomoc šílenců, aby jednou snad uslyšeli bublat unavený motor.

Scházejí se, vzájemně si radí, pomáhají. Opravdu mají ty zlaté české ručičky. Několikrát v roce navléknou dobový šat a svému miláčkovi nabídnou výlet do přírody. Není jich mnoho, ale zaslouží si náš obdiv. Kdo si dnes mezi těmi mercedesy, fordy a jaguáry vzpomene na Trabant 601? Není to zase tak dlouho, co jsme všichni obdivovali dvoutaktní motor vyráběný v NDR a karosérii z plastu. Víte, jak vypadá Aero 30, Praga Alfa, Škoda Tudor? Panečku to je nádhera.