Je to ale marné doufání. Meteorologové hovoří jasně, blíží se mrazy. „Zataženo se sněžením, od jihovýchodu k večeru slábnutí srážek," píše informační web Meteopressu. „Noční teploty -3 až -7 stupňů Celsia, ojediněle kolem -9 stupňů. Neděle zataženo až oblačno, zpočátku občasné sněžení, postupně od jihovýchodu déšť se sněhem a srážky mrznoucí, v nížinách i déšť. Noční teploty -1 až -5 stupňů."

Noc pokročila a bezdomovec tedy čeká, až někde otevře charita a začne rozdávat alespoň teplý čaj a polévku. Do azylového domu se nevešel a stejně neměl po ruce ani těch pár korun, aby se mohl na chvilku schovat. Čeká marně?

To je otázka. Centrála Českého Červeného kříže (ČČK) zrušila všechny ústecké společnosti. Na druhou stranu, jedna skupina, číslo 2 to odmítla přijmout a nepovažuje rozhodnutí za legitimní a další se transformovala.

Redakce Ústeckého deníku tedy kontaktovala Romana Láda ze skupiny 2. „My jsme připraveni poskytnout pomoc bezdomovcům stále," potvrdil Lád. „Jsme v pohotovosti, záleží na tom, zda to odstartuje pan primátor. Jestliže se dá očekávat mráz, jsme schopni to rychle otevřít na stále stejném místě," dodal Lád.

Tím myslel halu areálu Apollo v ulici Důlce. Deník se také obrátil na město s dotazem, zda o víkendu bude pro bezdomovce v Důlcích otevřeno. „Prozatím ne, ale městská policie bude provádět třikrát denně kontroly a podle situace rozhodneme, co dál."

Připraveni pomoci jsou i někteří podnikatelé. Například Vlastimil Žáček, provozovatel Hospůdky U Lípy, který poskytl polévku už v loňských mrazivých dnech. „Stačí zavolat a domluvit se, není problém," potvrdil.