Do autokempů hodně jezdí i cizinci. Své o tom vědí ve Slavoji na břehu řeky Labe na okraji Litoměřic. „Otevřeni jsme všem. Zahraniční klientela, zejména ta z Dánska, je pro nás zajímavá,“ přiznal majitel autokempu Slavoj Josef Hájek. Podle něj bude klíčem k úspěchu počasí.

„Loni měli v Dánsku teplo, což znamenalo, že tamější lidé neměli moc důvod cestovat za teplem. Pro nás by bylo ideální, kdyby v Dánsku nebylo přes léto hezky, a naopak u nás bylo,“ usmál se Hájek. Slavoj nemá nouzi ani o významné hosty. Před časem ho na několik dnů navštívil i současný předseda vlády Dánska Lars Lokke Rasmussen.

Na novou sezonu jsou připraveni i v kempu v Chabařovicích u Ústí nad Labem. „Vybudovali jsme pěknou společnou kuchyňku, jinak proběhly základní údržbářské práce na všech našich chatkách,“ sdělil jednatel tamějšího kempu Petr Richter.

Návštěvníci tam mohou kromě přírodního koupaliště, které přímo navazuje na kemp, využít i asi dva kilometry vzdálené jezero Milada. „Voda v koupališti se ráda přes léto kazí, Milada je hlubší a čistá. Ubytovat se na jejích březích zatím nelze, ale od nás je to na ni kousek,“ dodal Richter. Velká chatka pro 3 až 4 osoby vyjde v Chabařovicích na den na 540 korun, malá stojí 400 korun.

Na koupání a přírodu láká i Eurocamp Barbora, který se nachází na břehu vodní nádrže Barbora. „Voda v ní je neskutečně čistá i ve velkých vedrech. Samozřejmě se snažíme nabídnout různé aktivity, které dovolenkáře zabaví, jako jsou například kurty na plážový volejbal či hudební večery,“ vysvětlil majitel kempu Pavel Tetřev.

První návštěvníky kempu už letos ubytoval. „Přes Velikonoce bylo krásně, takže pár skalních kempařů tady bylo. V červnu se to rozjede, hlavní nápor čekáme tradičně o velkých prázdninách,“ doplnil Tetřev.

Návštěvníci vloni na Barboře trávili většinou jeden až tři dny, převážně šlo o tuzemské turisty. Zavítali tam ale i lidé z Ameriky či Austrálie. Doba, kdy jezdili jenom do stanů, je už dávno pryč. „Ještě před devíti lety, tak devět z deseti návštěvníků spalo pod stanem, teď tak pět pod stanem a ostatní v obytných autech nebo karavanech,“ konstatoval Tetřev.

Za obytný čtyřlůžkový karavan zaplatíte na noc stejně jako loni, tedy 600 korun, stan si tam postavíte za 70 korun. K dispozici je sociální zařízení, využít lze přípojku na elektřinu. Součástí areálu je restaurace.