Tolik hostů na narozeninové party má málokdo. V Domově pro seniory v Doběticích se v pondělí sešel plný sál, aby popřál vše nejlepší Kiwanis panence, která nemocným dětem u nás pomáhá už patnáct let.

Úsměvné vzpomínky

„Přijely naše spolupracovnice z domovů v Krásném Březně, Děčíně a Litoměřicích a také zástupci věznice v Horním Slavkově. Vězni, kteří se tam do šití panenek zapojili, samozřejmě přijet nemohli," vysvětlila Lenka Janatová z Kiwanis klubu.

Když vzpomínala na začátky klubu, vyvolalo to hodně úsměvů. „Prvních pár panenek byli v porovnání s těmi dnešními takoví „hnusáčci". Přesto nám je bylo líto vyhodit a zkusili jsme to s nimi v nemocnici na dětské chirurgii, a dětem se kupodivu líbily," uvedla Lenka Janatová.

Před oslavou byly členky klubu opět na návštěvě v nemocnici a předaly další panenky. „Shodli jsme se s panem primářem, že za ta léta jich už musí být hodně přes dvacet tisíc, šijeme v průměru dva tisíce panenek za rok," dodala Lenka Janatová.

Pomáhá i při rehabilitaci

Stovky panenek už ušila Jitka Kučerová, která se do šití zapojuje z domova jako dobrovolnice. „Musí se nastříhat látka, ušít panenka, otočit, začistit, naplnit, přidělat značku. Jedna by měla být jako druhá a vypadat pěkně," popsala práci s panenkami Jitka Kučerová.

Malou látkovou hračku vyrábějí hlavně seniorky a dětem v nemocnici pomáhá překonat stres, osamění a bolest. Lékaři s její pomocí snáze vysvětlí, jaký zákrok je nutné udělat, jak se bude dítě dále léčit.

Děti si panenky oblíbily, mohou si ji vymalovat, obléci a ozdobit. Z nemocnice si ji berou domů a pomáhá jim i později třeba při rehabilitaci.