Svědčí o tom pohled dírou v síti zakrývající lešení a na zemi staveniště také ležící části kamenného obkladu, který tvořil reliéf. Probíhající práce na likvidaci ikonického komunistického symbolu, už dlouho zakrytého reklamní plachtou, potvrdil Deníku i mluvčí úřadu Martin Volf.

Novináři přímo na stavbu nemají přístup, úřad chce veřejnost seznámit s pracemi na sundávání srpu a kladiva v tiskové zprávě v příštích dnech. Stavební akci naplánovali na úřadu už za bývalého politického vedení s komunistickým hejtmanem, ale došlo na ni až za současné garnitury, kde komunisté nejsou mezi radními.

Politici z dnes čelních partají jako ANO nebo Spojenci pro kraj už dříve avizovali, že jsou rádi, že symboly let dávno minulých z fasády centra významné samosprávy zmizí. Zatímco spíše proti byli místní muzejníci i historici s tím, že likvidovaný symbol má i historickou a památkovou hodnotu. Stav mozaiky byl nicméně tristní a především kvůli tomu srp a kladivo „padly“.

Oproti předchozím proklamacím čelních politiků i krajského architekta se nicméně podle informací Deníku zatím neplánuje jakákoli veřejná umělecká či architektonická soutěž na diskutovanou náhradu symbolu. Prozatím bude nejspíš fasáda prázdná, tedy také prostá třeba velkého loga Ústeckého kraje, což byl také jeden z návrhů politiků, který v této souvislosti padal.

Mizející dílo vytvořil dnes již nežijící výtvarník Antonín Procházka, jinak také autor odborníky ceněného loga ústeckého obchodního domu Labe. Srp zkřížený s kladivem v éře komunismu symbolizovaly spojení dělníků s rolníky, byly i na vlajce Sovětského svazu.