Dělníci pomocí jeřábu vytáhli klapku v úterý krátce po desáté hodině dopoledne, v Přístavní ulici tak došlo od ranních hodin k dopravnímu omezení, které však mělo pouze půldenní ráz. „Technicky jsme provedli zajištění a vytažení infrastruktury protipovodňové klapky, jenž má zajistit, že do silnice nepoteče voda. Zařízení nyní vyrazí do Hodonína, kde se nachází filiálka holandské firmy, která komponent vyráběla,“ objasnil plánovanou údržbu mluvčí ŘSD Jan Rýdl během krátkého středečního brífinku.
V nejbližších dnech tak dojde k rozhodnutí, zda ŘSD nechá vyrobit novou klapku, či zda starou jen opraví a vrátí na své místo. „Samozřejmě repase je levnější i rychlejší, ale stav současné klapky teprve zjistíme. Za šest až sedm týdnů klapka bude instalována zpět a to za cenu maximálně 770 tisíc korun,“ prozradil dál Rýdl s tím, že v rámci návratu klapky na své místo dojde k dalšímu drobnému dopravnímu omezení podobnému tomu ze středečního dopoledne.
I přes chybějící klapku je systém funkční a provizorně zaslepený. Jakmile ovšem dojde k návratu klapky na své místo, Ředitelství silnic a dálnic plánuje pod Benešovým mostem simulaci povodně, zřejmě v říjnu. „Půjde sice jen o několik hodin, ale chceme si být stoprocentně jistí, že zařízení bude skutečně funkční. Nejsme blázni abychom klapku vytáhli v době, kdy hrozí zvýšení hladiny Labe, i proto byl vybrán k vytažení prázdninový termín,“ doplnil mluvčí.
Rýdl se zároveň vrátil k událostem na přelomu roku, kdy došlo k opětovnému zatopení protipovodňové vany. Na vině byl hadr, který zamezil klapce v jejím správném fungování. Ústečané tehdy dělníka, jenž kus látky z klapky vytáhl, označovali za téměř národního hrdinu a prostřednictvím sociálních sítích jej zvali dokonce na pivo.
„Znovu se celému Ústí velmi omlouváme, šlo o technické nedopatření, které se již nebude opakovat. Závada byla zcela banální, klapka se kvůli hadru nedovřela a došlo k zaplavení silnice, která být zatopená zkrátka neměla. Na následujících pět let je již přesně naplánovaný režim revizí, zároveň jednáme o možnosti, abychom toto protipovodňové zařízení předali do rukou povodí, protože jde jednoznačně o vodohospodářské zařízení. Nikoliv však proto, abychom se zbavili nepříjemností. Dokud se tak nestane, nadále budeme za zařízení držet zodpovědnost,“ uzavřel Rýdl.