Pět dní pracují, šestý den odpočívají a až ten sedmý se chystají nastartovat sekačky a cirkulárky, zvelebit si zahrady, připravit dřevo na zimu. Jenže s tím teď mají Libouchečtí utrum. Tamní zastupitelé totiž schválili takzvanou klidovou vyhlášku, víkendoví pracanti své sousedy otravovat už nesmějí.

„Množily se nám od lidí stížnosti na hluk, který stroje vydávají a který je při odpočinku ruší," uvedl starosta Libouchce Jiří Štěrba důvody předcházející vyhlášce.

„Kdysi jsme to zkoušeli řešit doporučením. Žádali jsme, aby lidé klid o víkendu dodržovali. Naprosto se to ale minulo účinkem, jako naschvál všichni pracovali výhradně v neděli," zhodnotil předchozí opatření starosta obce.

Vyhláška o regulaci hlučných činností O nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu, tedy státních i ostatních svátcích a jiných významných dnech, platí v Libouchci úplný zákaz používání zařízení a přístrojů způsobujících hluk. Zákaz platí pro cirkulárky, motorové pily a kosy, křovinořezy, drtičky větví, motorové sekačky na trávu, bourací kladiva, vrtačky a podobně. Na veřejných prostranstvích úplně, na jiných místech v zastavěném území obce pak jen pokud hluk přesáhne mimo vlastněnou nemovitost. Obec Libouchec může povolit výjimku z působnosti vyhlášky na konání různých kulturních akcí a soukromých oslav, ohlášených minimálně 30 dní před konáním akce. Cílem vyhlášky je zlepšení pohody bydlení, a to přiměřeným omezením.

Vyhláška o regulaci hlučných činností platí v Libouchci od poloviny července. Přesně stanovuje dobu nočního klidu na dobu od 22 do 6 hodin. Rušení nočního klidu pak je považováno za přestupek.

O nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu platí úplný zákaz používání zařízení a přístrojů způsobujících hluk, například cirkulárek, motorových pil, křovinořezů, drtiček větví, motorových sekaček na trávu, bouracích kladiv, vrtaček a dalších na veřejných prostranstvích. Na ostatních pozemcích v zastavěném území pak jen pokud hluk přesahuje vlastněnou nemovitost.

„Samozřejmě jsme před vydáním vyhlášky zjišťovali, které obce podobnou mají. Konzultovali jsme ji například s Valašským Meziříčím, kde vyhlášku nejprve vydali bez upřesnění omezených činností. Lidé jim pak z recese volali i kvůli houkající sanitce nebo vlaku. Z toho jsme se poučili. Zákaz platí skutečně jen na práce s hlučnými stroji," vysvětlil starosta Štěrba.

V případě porušení vyhlášky čeká na hříšníky přestupková komise.

Podobná vyhláška platí už tři čtvrtě roku v Telnici. „Přes léto se griluje, seká, a bezohlednost lidí se tak projevuje víc. Obyvatelé si stěžují často, oficiální stížnosti k řešení tu ale mám zatím jen dvě," prozradil starosta Rudolf Fiala.

Jinde vyhlášku neplánují. „Lidé remcají, ale oficiálně si zatím nikdo nestěžoval. O státní svátky by měl být klid, na druhou stranu lidé přes týden pracují a pozemky si potřebují dát o víkendu do kupy," sdělil starosta Chuderova Stanislav Kovář.

„Já bych podobná omezení pochopil v zahrádkářských osadách. V obci je to složitější. Někteří lidé nemají například jinou možnost kdy posekat," podělil se o názor starosta Povrlů Petr Hadraba.