Celkem devět stromů má jít k zemi kvůli rekonstrukci kanalizace a vodovodu v ústecké Klíšské ulici. To se ale místním lidem vůbec nelíbí a sepsali kvůli tomu protestní petici. Podepsalo ji celkem 81 lidí.

„Padnout by měla zdravá lípa před naším domem a osm menších stromů. Chrání nás ale před hlukem, poskytují stín a zároveň plní estetickou funkci. Náhradní výsadba se této původní ani zdaleka nepřiblíží,“ protestoval místní obyvatel a zároveň člen petičního výboru Norbert Hnátek.

Opravu provádí Severočeská vodárenská společnost (SVS). Litinový vodovodní řad pochází z roku 1958, kanalizace z betonového potrubí z 1935. Kamerová prohlídka podle SVS prokázala netěsné spoje, kaverny, praskliny, viditelnou zeminu a místy korozi výrazně nad 50 procent. Proto rozhodla o rekonstrukci kanalizace v celkové délce 313 a vodovodu v délce 294 metrů.

Nejde přitom o první kácení. Už v roce 2017 město souhlasilo s poražením čtyř stromů na Klíši, a sice v ulici Mezidomí. Norbert Hnátek proto letos v březnu navštívil místostarostu centrálního ústeckého obvodu Karla Kariku, aby rozhodnutí o vykácení ještě zvrátil.

„Za přítomnosti úřednice z odboru životního prostředí mi vysvětlil, že je to nezbytné, ale že se jim podařilo další stromy zachránit,“ líčil Hnátek.

Stromy padly během následujícího týdne. Chvíli poté ovšem začalo i úřední řízení o pokácení dalších devíti stromů. Těch, které se nyní petičníci snaží zachránit.

Nové rozhodnutí nabylo právní moci na konci června a o jeho existenci se místní dozvěděli náhodou od pracovníka stavební firmy. Petiční výbor se proto s žádostí o pomoc obrátil raději na vedení města Ústí nad Labem.

„Petici posoudí odborná pracovnice města, porovnává ji s platným rozhodnutím o kácení. Problém ale zůstává, stromořadí někdo nechal vysázet přímo nad kanalizací a zdá se, že tak rozsáhlou rekonstrukci nelze udělat jinak než alespoň některé ze stromů vykácet,“ vysvětlil Karel Rouč, tiskový referent z kanceláře ústecké primátorky Věry Nechybové.

Firma SVS petici nekomentovala s tím, že mluvčí společnosti čerpají dovolenou. Rekonstrukce kanalizace a vodovodu patří mezi 19 letošních staveb SVS na Ústecku v celkové výši investic 113,4 milionu korun.