Zánět mozkových blan, ochrnutí obličeje nebo končetin. Nemoci přenášené klíšťaty mohou způsobovat vážné trvalé následky. Letošní letní počasí klíšťatům v Ústeckém kraji svědčí, jsou aktivní a v přírodě je jich spousta. Příbývá případů onemocnění klíšťovou encefalitidou.

„Aktuálně u nás máme šest pacientů s klíšťovou encefalitidou. Jeden z nich má závažný průběh, postihlo ho ochrnutí končetin. Encefalitida je velmi nebezpečná, když dojde k obrnám obličeje nebo končetin, často je to s trvalými následky,“ přiblížil primář infekčního oddělení ústecké nemocnice Pavel Dlouhý.

Hygienici v kraji zatím letos evidují pět případů. Další jim ale lékaři teprve budou zpětně dohlašovat, až se pacienti vyléčí nebo budou propuštěni z nemocnice. I z té Ústecké. Podle statistik je letos případů klíšťové encefalitidy zatím více než v loňském roce, který patřil mezi rekordní.

Očkování. Ilustrační foto.
Očkování zpomaluje. Zájem mezi mladými je nízký. Ústecký kraj je chce zlákat

V celé republice bylo loni 853 případů klíšťové encefalitidy, nejvíce za poslední desetiletí. V Ústeckém kraji onemocnělo za celý rok 2020 34 lidí, rok předtím 40. „Počty onemocnění jsou v posledních letech zhruba stejné. Mírný statistický nárůst přisuzujeme tomu, že v poslední době zůstávají lidé více na dovolených v Čechách. Od moře si můžete přivézt jiné problémy, ale klíště pravděpodobně ne. Infikovaná klíšťata se typicky vyskytují hlavně ve střední Evropě, je tedy větší šance, že ho chytnete v Čechách, v naší přírodě,“ pokračoval Dlouhý.

Lékaři ale bojují také s další nepříjemnou nemocí přenášenou klíšťaty, s lymskou boreliozou. „Boreliózy tu máme také dost v těchto měsících. Od případů, které trápí pouze kožní flek, až ke komplikovaným, se zánětem mozkových blan a nepříjemnými obrnami, například lícního nervu,“ uvedl primář infekčního oddělení.

Letos evidují hygienici prozatím v regionu 15 případů, platí ale to samé, jako u encefalitidy. Lékaři onemocnění dohlašují zpětně. Vloni bylo v Ústeckém kraji za celý rok 124 borelióz, v roce 2019 239.

Dobrovolníci z celé Evropy pomáhají v Českých Kopistech ve Svobodném statku na soutoku. Poznávají tam ekologické zemědělství, poznávají tamní komunitu, poznávají Česko, ale také se zlepšují v angličtině.
Místo k moři na české pole. Dobrovolníci pomáhají na Litoměřicku

Klíšťata mají ráda počasí, při kterém se střídá slunečno a déšť, tedy teplo a zároveň vlhko. Že jim to letošní hodně vyhovuje a jsou velmi aktivní potvrzují i odborníci entomologové. „Letos jich je opravdu hodně. Připadá mi, že není žádný region, kde by klíšťata byla méně. Jsou všude, po celém kraji,“ řekl Pavel Krásenský. „Méně jsou samozřejmě na suchých místech, svědčí jim vlhko. Menší riziko je tedy v suchých lokalitách, například na stepích a podobně. Naopak v lesích, na lesních mýtinkách, na vlhkých loukách je jich opravdu dost,“ pokračoval entomolog.

Podle odborníků neplatí už ani to, že například ve vyšších polohách klíšťata nejsou, nebo jen výjimečně, kvůli oteplování se dostala už i tam. Také je běžně můžete potkat i ve městech, například v parcích a podobně. Kvůli obecně teplejšímu počasí jsou také aktivní dříve a do pozdějších období roku.

Zatímco u boreliózy po přisátí klíštěte nebezpečí výrazně vzrůstá až po 24 hodinách, u encefalitidy, kde je virus přítomen přímo ve slinných žlázách klíštěte, může přenos být v řádu hodin. „Čím dříve se klíště odstraní, tím lépe. Riziko roste u obou nemocí s délkou přisátí. Během několika hodin je riziko malé, pokud máme klíště ale zakousnuté dlouho, riziko výrazně roste,“ připomněl primář infekčního oddělení.

Mezi pacienty u obou nemocí jsou děti, dospělí i senioři. Zatímco u dětí je většinou průběh lehčí, u starších ročníků bývají často komplikace, průběh závažnější a častější jsou také obrny.

Kempy na Nechranické přehradě lákaly během prodlouženého víkendu řadu návštěvníků.
Pohodička, klídek, osvěžení. Nechranice lákají dovolenkáře

Borelióza se léčí antibiotiky a úspěšnost léčby závisí na jejím včasném odhalení. Na místě, kde se klíště přisálo, se často udělá červená skvrna, může mít vybledlý střed. Pacienti trpí při lehčím průběhu únavou a zvýšenou teplotou. U komplikovanějších a neléčených případů mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy i srdce. Docházet může k zánětům mozkových blan či obrnám. Očkování zatím není.

Proti viry způsobované zákeřné klíšťové encefalitidě neexistuje prozatím účinná léčba. Důležitý je klid, léčba je dosud hlavně symptomatická a podpůrná. Pacienti obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Neléčené onemocnění a těžší průběhy mohou přejít v zánět mozkových blan či nejrůznější obrny. Proti klíšťové encefalitidě ale existuje očkování. „Očkování výborně chrání. Kdo je často v přírodě a riziko je u něj vyšší, měl by očkování zvážit. Je to výrazná ochrana,“ nabádá Pavel Dlouhý. Česko patří mezi země s nejvyšším výskytem encefaitidy, očkována je údajně zhruba třetina obyvatel. Na vakcínu přispívají zdravotní pojišťovny.

A jak se proti klíšťatům co nejlépe chránit a zabránit nakažení? „Proti encefalitidě určitě doporučujeme očkování. Obecně ale platí pořádně se na výlety do lesa a dalších rizikových míst obléknout, vzít si dlouhé oblečení, nejlepší je světlé, kde jsou klíšťata lépe vidět. Vzít si vysoké boty. Dobré je také používat repelenty. A po příchodu z přírody se opravdu důkladně prohlédnout,“ poradila Olga Štorkánová z krajské hygienické stanice.