Index aktivity klíšťat Českého hydrometeorologického ústavu ukazuje na podíl klíšťat na daném místě. Mimořádnou aktivitu (5. stupeň) zaznamenali v úterý například v severních, středních a východních Čechách a na Moravě. Nebezpečí hrozí i v následujících dnech.

Děti z MŠ Tisá navštívili místní spolek Koně Tisá, který si pro ně připravil zábavné dopoledne.
Artuš a Markýza v akci. Děti v sedle ukázaly svoji odvahu

„Největší výskyt klíšťat je pozorován v období od března do června, s hlavním vrcholem v květnu, druhý vrchol přichází na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů. Obecně se dá říci, že nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem,“ upozorňují meteorologové.

Vzhledem k vysokému stupni rizika je podle odborníků doporučeno dodržovat následující opatření:

1. Použití repelentu: Aplikace repelentu na kůži i oblečení může výrazně snížit pravděpodobnost přisátí klíšťat.
2. Omezení pohybu v rizikových oblastech: Doporučuje se vyhýbat volnému pohybu v listnatých a smíšených lesích a preferovat pohyb po zpevněných cestách.
3. Pravidelné kontroly: Jak během dne, tak večer a ráno je nutné provádět důkladnou kontrolu těla a oblečení, aby se předešlo přisátí klíšťat.

Aktivita klíšťat je úzce spjata s teplotou a vlhkostí. V regionu Ústecka, kde jsou často ideální podmínky pro klíšťata, se musíme tedy připravit na sezónní zvýšení jejich aktivity, zejména během teplých a vlhkých období.

Úterý 14. května: zvýšené riziko napadení klíštětem je hlášeno i na Ústecku.Úterý 14. května: zvýšené riziko napadení klíštětem je hlášeno i na Ústecku.Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Mohlo by vás zajímat: Brná se chlubí vinicí, koupaliště prošlo proměnou. Minigolf je minulostí

Zdroj: Deník/ Martin Košťál