Hotel Praha přivítal koncem června skupinku vyslanců severu, v sobotu 2. července byli výletníci zpět na hlavním vlakovém nádraží v Ústí nad Labem. Organizátorkou a průvodkyní akce byla jako vždy předsedkyně svazu Milena Černá. "Musela bych skutečně dlouze pátrat v paměti a pomáhat si kalendářem, abych statisticky vykázala všechny akce za posledních třináct let, kdy jsem svaz vedla. Poznala jsem stovky krásných lidí, kteří zapomněli stárnout, byla na místech, která pohladí na duši. Dvanáct let už jezdíme do Františkových Lázní, koncem října tam pojedu naposledy. Ráda bych svou funkci v prosinci předala někomu mladšímu a důstojně se rozloučila s těmi, kteří se o nás dlouhé roky starali," naznačovala takticky rázná žena.

Jaký byl ten předposlední pobyt na vyhlášené kolonádě, kde všichni očima hladí malého Františka? Krásný! Tentokrát se jelo vlakem. Osmadvacet seniorů 26. června přivítal personál hotelu, každý dostal rozpis na dvanáct léčebných procedur, bílý župan slušel paní Ireně i upovídané Jarmile. Věk nikdo neřešil, každý den v sedm hodin ráno polovina svérázné partičky cvičila v bazénu, zbytek měl nástup později. Po snídani už každý sám vyhledal podle rozpisu uhličitou koupel, parafínové zábaly, solnou jeskyni, fango zábal, masáž atd. Po náročné rozcvičce s paní Milenou chutnalo všem! 

Na paddleboardu se dá na jezeře Miladě jezdit i v noci se speciálním osvětlením. Pak můžete vidět i obří sumce.
Prázdninová romantika na Miladě: z paddleboardu můžete vidět v noci i sumce

Srovnání s naším městem se přímo nabízí. Františkovy Lázně se chlubí především řadou velkých a pečlivě udržovaných parků. Jedním slovem - nádhera. Písčité pěšinky, rovinka, spousta soch. K údržbě travnatých ploch se používají robotické sekačky. Turisté si je fotí, nikdo je neodnáší, nepoškozuje. Laviček je tam tolik, že se prostě nedají spočítat. Pouliční lampy ladí s čistými fasádami hotelů a lázeňských domů, žádné graffiti. Všechny hodiny na ulicích fungují, tři vláčky rozváží zájemce do okolí. Všude je neskutečně čisto, pohoda.

Místní lidé tvrdí, že covid je hodně poškodil, cizinců tam nebylo mnoho, nejčastěji byla slyšet němčina. Velký zájem byl o přírodní jezero Amerika, hotel Pyramida, zámeček, rašeliniště, Císařské lázně, Spa Resort Pawlik - Aquaforum, léčivé prameny. Zajímavou budovu má Seniorská akademie Járy Cimrmana, palmy rostou na ulici, sochu tam má Goethe, Božena Němcová i František Josef I.

Zoo Ústí nad Labem - pštros dvouprstý
Je ústecká zoo nejhorší v republice? Podívejte se na zvířata a hlasujte

Lázeňské oplatky dostanete s višní, ořechy, pomerančovou kůrou i čili papričkou, cena kolem padesátky. Do Chebu jezdí autobus č. 120, senioři zdarma, za popelnice se prý neplatí, problém je však s parkováním. Normální hospůdku tam v centru nenajdete, každý hotel nabízí vlastní restauraci, pivo je dražší. Slavné Kasino je zavřené!  

Paní Milena Černá byla ve Františkových Lázních se svými klienty mnohokrát, ve Svazu tělesně postižených chce v prosinci končit. Kytici růží od primátora si určitě zaslouží, pro naše seniory udělala opravdu dost.