Pohlazení po duši se jmenuje výstava uměleckých keramik v Severočeské vědecké knihovně. Autorkou je Alena Volková Balvínová. Jako patnáctiletá jezdila do „lidušky" malovat i modelovat, jejím snem bylo studovat výtvarnictví. Podvolila se ale přání rodičů, studovala chemii. I ta jí otevřela cestu k umění. Známým keramikům pomáhala s mícháním tehdy vzácných glazur, „přičichla" ke keramické umělecké tvorbě, která ji uchvátila.

„Zúčastňovala jsem se seminářů na Střední průmyslové škole v Bechyni. Mohla jsem se učit a vzdělávat díky svému muži i po narození dětí," svěřuje se. „Má první dílna byla ve sklepě, na malém prostoru, bez topení, uprostřed haraburdí," směje se. „Vybavení keramické dílny včetně pece a hrnčířského kruhu je drahé, i tento sen se mi díky rodině splnil a mám dokonalou dílnu v novém domě. Je to nádhera tvořit v blízkosti rodinného zázemí! Občas si odskakuji i k vaření či od vaření ke keramice," říká.

Výstava dokazuje, že se z nadšené amatérky stala profesionálka, která si k tvorbě volí neobvyklé náměty. Její zaměstnání ji přivedlo k uměleckému ztvárnění knihy: Narodila se kniha nebo Cestopis. Jindy pracuje s písmeny: Tanec písmen, Zmatek v hlavě a Slovní ping-pong. Skvělé je plató Karavana velbloudů, Pražské hodiny, Ďáblův květ a moderně pojaté Violoncello I. a II. Volí i témata, která souvisí s přírodou: Kosák a Sovičky, rovněž nápaditě vytvořené. Rejstřík tvorby má široký: „Mám období, kdy modeluji postavy, hlavy či abstraktní témata, vzpomínky na dovolenou," svěřuje se. Při práci poslouchá moderní hudbu. „K té vážné jsem kvůli svému mučení v hodinách klavíru nenašla cestu," svěřuje se.

Výstava je do 9. prosince ve vestibulu knihovny v Churchillově 3 denně mimo soboty od 10.00 do 18.00, ve středu ve 13.00 - 18.00. Nenechte si ji ujít!

Zpracoval Arnošt Herman, publicista a místopředseda Severočeského klubu spisovatelů