Ve všech velkých ústeckých knihkupectví to ve středu bzučelo jako v úlu. Mezi regály se musel člověk doslova proplétat mezi čtenáři a milovníky tištěného slova. Knihkupci totiž zlevnili všechny tituly o patnáct procent. Tolik je přesně jejich daň z přidané hodnoty, kterou se řadíme do „elitní" trojice evropských zemí s nejvyšší DPH u knih a tisku.

DPH u knih v EUDánsko: 25 %
Bulharsko: 20 %
ČESKO: 15 %
Rakousko: 10 %
Slovensko: 10 %
Rumunsko: 9 %
Německo: 7 %
Belgie: 6%
Francie: 5,5 %
Polsko: 5 %
Maďarsko: 5 %
Itálie: 4 %
Anglie: 0 %
Irsko: 0 %

Nejenom, že zákazníci při nákupu výrazně ušetřili, ale také pomohli upozornit na potřebnou změnu. Svaz českých knihkupců a nakladatelů uspořádal kampaň, kterou apelují na politiky, aby snížili sazbu u knih.

Akce Knihy bez DPH je doposud tou největší, kdy se spojili knihkupci, nakladatelé a distributoři. Prodejci dali slevu, nakladatelé financovali kampaň.

Od roku 2008 se daň u knih zvyšovala celkem čtyřikrát. Podle zástupců svazu si však knížky zaslouží zvýhodněné DPH. Nová vláda již avizovala, že je ochotná snížit daň na deset procent. Závazek je i součástí vládní koaliční smlouvy.

„I desetiprocentní sazba bude ale stále vysoko nad průměrem zemí EU. Za optimální považujeme pět procent," uvedl předseda Svazu knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

Mizivé výdělky se prý podepsaly na pestrosti vydávaných titulů. Kvalitnější četbu často nahradila méně kvalitní, avšak masová literatura. „Nižší DPH umožní vydávat více titulů," dodal Vopěnka.