GrafikaZdroj: Deník„Před chvílí jsme skončili jednání s ODS a STAN,“ řekl v neděli 4. října odpoledne Jan Schiller. „Vypadá to nadějně, je to preferovaná varianta, to, co bychom měli ctít, vůli voličů, jako první trojka. Další setkání máme v úterý odpoledne, kdy se budeme bavit o konkrétních bodech,“ dodal lídr s tím, že se prozatím všechny vyjednávací týmy shodly na tom, že post hejtmana by mělo mít vítězné ANO, tedy s největší pravděpodobností sám lídr Babišova hnutí v Ústeckém kraji Schiller.

Pokud skutečně nakonec vznikne koalice ze tří stran, které v krajských volbách dopadly nejlépe, měla by pohodlnou většinu vůči ostatním partajím, jež získaly další mandáty v zastupitelstvu Ústeckého kraje.

Před čtyřmi roky ANO volby také vyhrálo, další strany ho ale obešly a kraj měl nakonec osm let komunistického hejtmana. Podle lídra STAN Filipa Ušáka je ale pořád na stole víc variant a jednání dál probíhají, a to i mezi dalšími hráči. Vzhledem k vítězství ANO ve volbách by lidé ze STAN akceptovali Schillera jako hejtmana, v dalších aspektech ale může být při konkrétnějším vyjednávání problém, přeci jen jde o subjekty, které se v lecčems nemusí shodnout.