V praxi to především znamená, že radní budou moci bez posvěcení zastupitelstva rozhodovat jen o finančních tocích do výše půl milionu korun a nikoli do pěti milionů jako doposud.

Kdo by čekal, že se koalice proti kritice ohradí, spletl by se. Návrh totiž po nezvykle klidné rozpravě zastupitelé podpořili při hlasování většinou všech 35 přítomných hlasů, přičemž ze zasedání se omluvili jen dva zastupitelé. To vyvolalo otázku možného brzkého rozpadu koalice ANO, ODS, UFO a PZS.

Materiál uváděla k projednávání šéfka opozičního zastupitelského klubu hnutí Vaše Ústí Yveta Tomková. „Město nepracuje dost pružně, dost aktivně. My tu převádíme stovky milionů z roku na rok, některé projekty váznou už pět let. Zvolili jsme tuto formu, abychom donutili město pracovat pružněji a rychleji,“ řekla.

Argumenty doplnila i předsedkyně klubu PRO! Ústí Karolína Žákovská. Podle ní to má být jen dočasné opatření, než se koalici podaří vyřešit patovou situaci, která vznikla odchodem Ivany Kurljukové z koaličního zastupitelského klubu ANO 2011 k opozičnímu hnutí Vaše Ústí. „Koalice nedávno ztratila zastupitelku, mezi koaličními stranami nepanují dobré vztahy. My tak vlastně ani nevíme, kolik zastupitelů stojí za rozhodnutími, jelikož tu není žádná většina hlasů. Myslíme, že město má řídit většina, ne menšina, která navíc není jednotná,“ kritizovala.

Není tajemstvím, že nejvíc to drhne mezi koaličními partnery z hnutí UFO a ANO, což se několikrát projevilo při letošních zasedáních zastupitelstva, kde mezi nimi padla nejedna ostrá výtka, například při projednávání situace v ústecké zoo, kulturním středisku nebo různých městských dotačních titulů, případně investičních akcích, jako je pozastavené budování přepážkového centra.

Přesto například náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO) situaci tak černě nevidí. Považuje za důležitý pouze jediný argument, který během pondělního projednávání tohoto bodu padl. Tím je ztráta koaliční pohodlné většiny v zastupitelstvu odchodem Kurljukové k opozici. „Musíme tak pro naše zásadní projekty hledat podporu napříč politickým spektrem. To logicky vyústilo v opatření garantující všem zastupitelským klubům širší podíl na řízení města, tedy převzetí pravomocí normálně vyhrazených radě,“ komentovala situaci.

Podobně se vyjádřil i její kolega z UFO Jiří Madar. „Nejvíc nám krom ztráty většiny vadilo, že nás v městské radě vždy ostatní přehlasovali a my nemohli prosadit své projekty. Rada se scházela jednou za tři týdny. Takže v rozhodování nebude žádný problém, jelikož zastupitelé se teď budou nově scházet každý měsíc a na velké investice jsou peníze připravené,“ vysvětlil, proč se změnou pravomocí rady souhlasí.

Vysloveně odmítavé stanovisko během projednávání vyslovil pouze primátor Petr Nedvědický (ANO), ale jen k důvodové zprávě materiálu navrhujícího radě omezit pravomoci. „Vadí mi, protože v minulém volebním období vám menšina nevadila. Radní pod vedením UFO tehdy také chodili pro podporu tuhle a tamhle. Také nesouhlasím s tím, že by UFO nic v radě neprosadilo. Záznam hlasování rady je veřejný dokument, lze se přesvědčit,“ kritizoval.

Zároveň ale upozornil na obtíže, které by navrhovaná změna mohla způsobit, pokud bude přijata s platností ještě v tomto roce. Radní by totiž nemohli přesouvat peníze v jednotlivých rozpočtových kapitolách. Nemohli by kupříkladu schválit přiklepnutí 790 tisíc korun městské policii pro navýšení mezd a tarifů nebo dofinancování investic odboru dopravy a majetku z peněz určených původně na provozní náklady.

Proto primátor Nedvědický navrhoval platnost opatření až od Nového roku. Opozice kontrovala argumentem, že lze svolat i mimořádné zasedání zastupitelstva, což ale zase někteří zastupitelé považovali vzhledem k nutnosti uzavřít letošní městské účetnictví za těžkopádný postup.

Situaci vyřešila krátká přestávka, kde se předsedové klubu domluvili na změně usnesení v tom smyslu, že změna pravomocí městské rady začne platit už letos, ale radní ještě budou mít možnost provádět finanční přesuny k narovnání letošního hospodaření v rámci svých dosavadních pravomocí.