Možný hlavní koaliční partner se pro hnutí ANO 2011 začíná pomalu rýsovat. Z rozhovorů i prostých počtů vyplynuly dvě možnosti povolební spolupráce. Jednou je PRO! Ústí a druhou UFO.

Vítěz voleb zároveň nemusí mít obavy, že by dopadl jako v Brně, kde se ostatní dohodli a postavili koalici bez něj. Nejsilnější hráči z obou místních konkurenčních hnutí se totiž mezi sebou nesnesou na úrovni mezilidských vztahů a vzájemnou spolupráci odmítají.

Jak ale uvedl ústecký lídr AN0 2011 Petr Nedvědický, je tu i třetí možnost, že se nakonec nedohodne ani s jedním z nich. „Zpracujeme naše požadavky možné spolupráce. Ty jim předáme, aby si je přes víkend prošli, a na základě jejich odpovědi padne rozhodnutí, co bude dál,“ řekl.

Zároveň potvrdil, že trojkoalice s oběma hnutími najednou je čistá sci-fi. „Zástupci obou dvou hnutí jasně dali najevo, že to nepřichází v úvahu kvůli nepřekonatelným rozporům,“ poznamenal Nedvědický.

Dosavadní primátorka Věra Nechybová (UFO) poznamenala, že ze schůzky s ANO 2011 má dobrý pocit. „Vedli jsme diskusi, za jakých podmínek bude panovat ochota k případné spolupráci. Shodli jsme se v některých bodech a představách,“ popsala s tím, že ani nechtějí vítěze voleb obcházet a budou respektovat jeho prvenství.

Zároveň si myslí, že bude dobré, aby si ANO 2011 prvenství zachovalo i na městských obvodech. Pro další fungování města nepovažuje za dobré, aby je vedla opozice jako v uplynulém volebním období. Zároveň doufá, že nakonec naleznou společné programové priority.

Obdobný názor má i druhý nejsilnější hráč na komunální scéně PRO! Ústí. Jeho zástupci ale nechtějí podmínky spolupráce vzkazovat přes média.

„První je sdělíme ANO 2011. Ale určitě bychom rádi posílili městské obvody, chtěli vybudovat architektonickou kancelář města, posílit bytový fond nebo do rozhodování zapojili víc obyvatele města,“ vyjmenovala lídryně PRO! Ústí Karolína Žákovská.

Zároveň připomněla, že nebudou spolupracovat s UFO, SPD a z historických důvodů ani s komunisty.

Na to šéf ústeckých komunistů Pavel Vodseďálek reagoval, že podobně nemohou spolupracovat s ODS a PRO! Ústí. „Bytostně nás nesnášejí a distancují se od nás. ANO 2011 nám na setkání sdělilo nějaké varianty a my si řekli, že tedy počkáme, až dokončí seznamovací kolečko, a teprve pak budeme čekat jejich nápady a návrhy,“ řekl Vodseďálek.

Nový zastupitel a lídr PRO Zdraví a sport Michal Ševcovic poznamenal, že schůzka s ANO 2011 se nesla v přátelském duchu. „Ale nic konkrétního jsme si neslíbili, a tak čekáme na jejich další reakci. Spíš jsme si sdělili své názory na případné podoby koalice v Ústí,“ poznamenal.

ODS bude jednat se všemi. „Kromě KSČM. Dojem ze schůzky s ANO 2011 mám dobrý,“ dodal lídr této strany Pavel Tošovský.