Výjimkou není ani Ústí nad Labem, kde se sejdeme v 18 hodin v kostele sv. Vojtěcha společně se zpěvákem a skladatelem Davidem Deylem, dětmi z Ústeckého dětského sboru UJEP pod vedením Martiny a Petra Zemanových a varhaníkem Václavem Urbanem.

Sváteční atmosféru pospolitosti s Ústečany budou sdílet všichni velcí a malí z Domova pro seniory Orlická a Azylového domu pro matky s dětmi z Ústí nad Labem. Zpívat budou už odpoledne pod vlastním svátečně nasvíceným stromem v parčíku u domu.

„Připojili jsme se rádi, vždyť české koledy patří k tradicím Vánoc," říká ředitelka Jarmila Novotná. Malou generálku si udělali už při rozsvěcení stromu 1. prosince, dolaďovali se sborem Lindušky, který za nimi přijel o pár dní později. „Nemůžeme být všichni večer v kostele sv. Vojtěcha, proto se sejdeme už odpoledne a všem pro radost zazpíváme pět koled," popisuje ředitelka.

Trochu jiné svátky

Zdejší maminky s dětmi se už těší na Vánoce. Nečekají však, že svátky stráví tak, jak je v běžných rodinách zvykem. „Jako doma to už nikdy nebude, ale dcerka je ráda, že jsme chvilku spolu. Těšíme se na stromeček a televizní pohádky. Ve dvanáctém poschodí je společenská místnost, tam se všichni sejdeme i s dětmi," popisuje Alenka Kofrová. V azylovém domě je s jedenáctiletou dcerkou od loňského dubna. Přišla jen se třemi kufry. „Ani se neptejte, jak se to seběhlo, zase bych brečela. Ale jsem ráda, že mám práci. Snažím se, ale léky, které potřebuji, jsou drahé. Tady máme jednu místnost s kuchyňskou linkou a spoustou plyšáků," ukazuje kolem sebe. Ten největší medvěd je dcerky. Já mám pejska a říkám mu Máša. Kdysi jsme měli podobného doma, ale to už je dávno," říká a lesknou se jí oči.

Česko zpívá koledy.„Pomáháme maminkám s dětmi nebo budoucím maminkám zvládnout jejich momentálně nepříznivou situaci, na kterou jim nestačí síly a ani prostředky," vysvětluje ředitelka Jarmila Nováková. Aktuálně tu ve dvou patrech bydlí šestnáct maminek a jeden tatínek.

„Vítáme každou pomoc. Mezi svátky rozdělíme mezi maminky výtěžek z Národní potravinové sbírky, která proběhla koncem listopadu. Náš Azylový dům získal 370 kilogramů nejrůznějších potravin od lidí, kteří projevili solidaritu a přidali něco navíc do svých nákupních košíků. Všem patří velké poděkování," dodává Jarmila Nováková.