O stavbu se postará Ústecký kraj, financovat ji bude společně s městem Ústí nad Labem a soukromou společností. Náklady podle předpokladů překročí 32 milionů korun a krajští radní už souhlasili s vyhlášením výběrového řízení.

Jak upřesnila krajská mluvčí Magdalena Fraňková, stavba obsahuje kromě samotného „kruháče“ úplnou rekonstrukci vozovek, dlážděné chodníky, podélná parkovací stání z takzvaných kočičích hlav a čtyři zastávky MHD v bezbariérové úpravě. „Týká se i opravy stávajících přechodů a návrhu nových,“ připomněla Fraňková.

BESIP: MÁ TU SMYSL

Dopravní odborníci volali po kruhové křižovatce v Předlicích už dávno, stejně tak řidiči. „Nejsem pro to, aby byly kruháče všude. Řada je jich zbytečných. Tady ale má své opodstatnění a už tu měl stát dávno. Zrovnoprávní všechny silnice, které do něj ústí, a řidiči na nich budou mít stejná práva i povinnosti,“ popsal Jan Pechout z ústeckého BESIPu.

Zmizí tak například matoucí změna přednosti v jízdě ve směru do města, která nejspíš stojí za nehodou vozů MHD z tohoto týdne. „Tím, že zde budou auta jezdit pomaleji, tak i následky případných nehod nebudou tak velké,“ pokračoval Pechout.

Policie mu dala za pravdu. „Souhlasné stanovisko se stavbou jsme vydali ke stavebnímu řízení už minulý rok,“ uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek.

I kvůli pondělní srážce busů, kterou doposud vyšetřuje policie, vítá kruhový objezd i vedení ústeckého dopravního podniku. „Věřím, že to zlepší plynulost jízdy a zamezí nebezpečným situacím,“ poznamenal ředitel podniku Libor Turek.

Stavbu financuje částkou 10,8 milionu korun i soukromá společnost, která chce v jejím sousedství vybudovat autosalon. „Část stavby bude zasahovat na pozemky majitele autosalonu. Po dostavbě a kolaudaci provedeme jejich zaměření a majetkové vyrovnání,“ vysvětlil vedoucí odboru majetku a dopravy Dalibor Dařílek z ústeckého magistrátu.

Obyvatelé Předlic a především osazenstvo mateřské školky v Marxově ulici na stavbu objezdu čekají několik let. Upozorňují totiž na chybějící přechody pro chodce v Majakovského ulici. Zdejší frekventovanou silnici musejí učitelky s dětmi často přecházet, když mají například cestu do zoologické zahrady.

Své o tom ví ředitelka školky Alena Bodrinová. „Konečně. Kdy o tom psali noviny poprvé? Někdy v roce 2011. Naposledy jsem musela s berlou stát uprostřed silnice a na každé její straně mé kolegyně. Navíc je to tu nepřehledné, protože silnice je rozkopaná. Bojíme se to přecházet, aby se něco nestalo. Ne, opravdu jsme se ještě nenaučili létat,“ kritizovala nynější stav ředitelka školky.

Předlická odbočka na Globus ovšem není podle starostky centrálního městského obvodu Hany Štrymplové jediné místo, které potřebuje kruhovou křižovatku. „Hodila by se na Předmostí a v Důlcích, další v Bělehradské, Staré a Malátově nebo ve Všebořicích u výjezdu k Baumaxu,“ dodala.