„Pravda, chodník nám konečně staví," potvrdil Karel Vlček ze Sebuzína. „Doufám, že to bude všechno podle projektu. Hodně nám pomohla střekovská paní starostka, pan primátor moc zájem neměl. Jsem rád, že jsme si něco vybojovali," dodal.

Na chodník zapomněli

V minulosti totiž oslovil redakci Ústeckého deníku s tím, že primátor Vít Mandík (ČSSD) se vyhýbal schůzce s ním, ačkoliv ji slíbil, včetně chodníku, a namísto sebe posílal jen úředníky, kteří nechtěli o chodníku ani slyšet. Deník o tom informoval v červenci.

Nakonec se ale vše v dobré obrátilo. Ústečtí radní na podzim přiklepli na stavbu chodníku v Sebuzíně čtvrt milionu korun. „Loni zde Ústecký kraj postavil kruhový objezd. V projektu nebyl zahrnut chodník u levé strany vozovky při příjezdu od Brné. Praxe však ukázala, že tuto trasu občané často využívají a hrozí jim nebezpečí střetu s projíždějícími vozidly," uvedla k tomu mluvčí města Romana Macová.

Zbytek částky do 500 tisíc korun za chodník zaplatí městský obvod Střekov. Zdejší starostka Miroslava Lazarová (ODS) uvedla, že chodník je už z poloviny hotový. „Celý by mohl být dokončen během čtrnácti dnů," řekla Lazarová. „Jsem ráda, že se to po půl roce povedlo a že bude hotovo do zimy. Kdyby napadl sníh, tak by bylo chodit po krajnici ještě nebezpečnější," dodala.

Začalo to sesuvem

Projekt nechal zpracovat a zaplatil kraj. Na základě jednání města a kraje pak kraj zpracoval projekt na dostavbu chodníku s předpokládanými náklady půl milionu korun. O financování se dělí město Ústí se střekovským obvodem.

Trable kolem chodníku lidem ze Sebuzína ovšem začaly už před lety se sesuvem půdy v těsném sousedství kapličky. Jeho sanace, spolu s opravou železničního mostu a přeložkou silnice, trvala celkem zhruba čtyři roky. Provázely ji další potíže, především s neukázněnými řidiči.

Ti si cestu do Litoměřic a zpět navzdory zákazu vjezdu krátili jízdou přes obytnou čtvrť v Církvicích. Včetně nákladních vozidel, čímž začaly místním praskat fasády a také silnice i kanálové vpusti. Příslušníci obou policejních sborů byli nuceni sem kvůli tomu denně zajíždět na kontroly, ale dle místních to nemělo žádný výraznější efekt.