Dohled na trasy mimo hlavní tahy se ostatně vyplatil. Dnes krátce po poledni totiž zastavili ústečtí policisté ve spolupráci s kolegy z Libereckého kraje na silnici I/9 v Jiřetíně pod Jedlovou - Lesné, dodávku s 18 migranty, řidiče zadrželi na místě spolu s nimi.

Bez dohledu nezůstala například ani alternativní trasa s přechodem přes Petrovice. Policisté prováděli namátkové kontroly osobních a dodávkových automobilů těsně před hranicí na české straně. „Máme ohlídat, aby neutíkali mimo hlavní trasu. Nemáme právo vstoupit do kamionu, to dělají celníci, kteří mají k dispozici například rentgen. Kontrolu dokladů už také neprovádíme na vysílačku, ale on-line, což nejen usnadní, ale i zrychlí naši práci,“ popsal jeden z policistů během kontroly.

Ilustrační foto
Vražda v Ústí za bílého dne. Kriminalisté zadrželi podezřelého, zbraň hledají

Policisté nemají u Petrovic pevné stanoviště, ale kontrolují celou trasu. Podobně to provádí i policie na německé straně, kde se v úterý dopoledne pohybovala uniformovaná hlídka v neoznačené „civilní“ dodávce tak jako jejich protějšky na Ústecku. Naopak saská policie vytvořila pevné stanoviště na dálnici A17 hned u prvního odpočívadla.

Zostřená pohraniční opatření na německé straně ovšem komplikují dopravní situaci v Česku. Na dálnici D8 se před hraničním přechodem tvořily v úterý kolony. Někteří řidiči mají snahu se jim vyhnout, což je znát právě na menších přechodech, jako je ten v Petrovicích. „Provoz prozatím nijak extrémně nevybočuje z toho, na co jsme zvyklí. Uvidíme, jak tomu bude do budoucna,“ poznamenala zdejší starostka Zuzana Hůlová.

Ilustrační foto.
Lidé v Ústí budou bez vody. Víme, kde se chystá odstávka

Nejen kvůli tomu musela na Ústecku posílit služby i dopravní policie. „Účelem je usměrňování dopravy tak, aby nedocházelo k větším dopravním komplikacím. Řidiči jsou informováni také prostřednictvím informačních tabulí,“ sdělila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová a pokračovala s tím, že na území Ústeckého kraje se policistům od počátku zavedených zostřených opatření podařilo zachytit celkem 79 migrantů a 6 převaděčů. „Většinu migrantů jsme zadrželi na dálnici D8, ve vlaku jsme zajistili tři osoby,“ informovala.

Pro ilustraci lze uvést například případ z minulého týdne, kdy v sítu policejních kontrol uvázl převaděč, který ve škodovce vezl šest migrantů syrské národnosti. Policejní hlídka jej zastavila na dálnici D8 pár kilometrů před hraničním přechodem. Podobně od počátku roku do poloviny října cizinecké policie Ústeckého kraje na hlavních migračních trasách odhalila celkem 327 nelegálně putujících cizinců.

O uplynulém víkendu se konalo v Kladně mistrovství ČR ve sportovním aerobiku. V kategorii cadet dua získaly zlaté medaile děvčata Klára Kučerová a Viktorie Keringerová, které reprezentují ústecký klub S.M.I.M.
Mladé aerobičky z Ústí slaví zlaté medaile z republikového mistrovství

„Z tohoto počtu cestovalo 290 migrantů v osobním nebo dodávkovém automobilu na dálnicích D8 a D7, dalších 24 v mezinárodní autobusové lince a zbývajících 13 v mezinárodním vlakovém spoji. Celkový počet záchytů tranzitní nelegální migrace vzrostl letos v porovnání s minulým rokem o 90 procent. Nelegálně migrující cizinci v tomto roce putovali především ze Sýrie a Turecka,“ zmínila mluvčí Hyšplerová s tím, že Českou republiku migranti využívají především jako tranzitní zemi při cestě do dalších zemí EU, nejčastěji Německa. „Na migračních trasách jsme zesílili služby a především na železnici v mezinárodních vlakových spojích Praha – Ústí nad Labem – Děčín – Bad Schandau – Drážďany dohlížíme ve společných hlídkách s německými kolegy,“ dodala policejní mluvčí.

Mohlo by vás zajímat: Ústí vloží miliony do oživení Mánesových sadů. Čeká na dotaci

Zdroj: Janni Vorlíček