Na čem nyní pracujete?
Na pozadích a texturách k počítačové hře, což je práce asi na rok. Zrovna nyní dělám texturu Fantomase na kole. Je to pěkná tvůrčí práce, která mě baví.

A reklamy ještě kreslíte?
Nyní je to s reklamou horší, dříve jsem dělal pro nadnárodní  reklamní společnosti, dnes je už ta doba pryč.

close Karikatura: Karel Kopic. zoom_in

A proč se vlastně ty reklamy kreslí? Vy jste například kreslil sušenky, čokoládu nebo jogurt.
Protože něco nejde vyfotit. Například nasvícený nanuk dělá krupičky, čokoláda zase zešediví. Proto se to maluje, vypadá to lákavěji.

A proč to nedělají pomocí počítače?
Dnes už asi ano, ale dříve jsem to musel malovat. Ale stále například dělám pro dánskou firmu Jakobsen's Bakery, která vyrábí sušenky a dává je do takových ozdobných krabic. Já dělám ty malby na ty plechové krabičky. Je to vytlačené, zlatem zdobené a jsou to sběratelské kousky i s podpisem autora.

Celý rozhovor čtěte v tištěném sobotním Ústeckém deníku!

Jak ho vidím já: Pohodář s vínkem a cigaretkou

close Otážky šéfredaktora zoom_in S Karlem Kopicem jsme se sešli v jeho bytě, který má ve 13. patře věžáku na Skřivánku. Hned naproti v garsonce má ateliér. Známý airbrusher mi nabídl kávu a limonádu. Povídali jsme si přes hodinu v uvolněné atmosféře, pak mi ještě ukázal, jak se  stříkaný obrázek pistolkou dělá. Musí to být piplačka.

Zaujaly mě v obýváku na zdi dva obrázky. Che Guevara a Mao Ce – tung. Oba byly v černo – červené kombinaci. „Líbí se mi ty fotky, ale nejsem příznivcem těchto diktátorů. Ale hodí se to  sem barevně do interiéru," usmál se dlouhovlasý  umělec.

„Dlouhé vlasy držím stále, to musí být, muzikant má mít dlouhé vlasy," dodal s cigaretou v ruce.

KAREL KOPIC

- Narodil se 11. května 1958 v Ústí nad Labem. close Karikatura: Karel Kopic. zoom_in

- Celý život bydlí na Skřivánku.

- Studoval v Děčíně střední stavební školu. Dva roky pracoval ve Stavoprojektu. „Za celou dobu jsem vyprojektoval dvě věci. Usadil jsem do prostoru 4 zastávky MHD nad ZOO a pak jsem projektoval nějaké topné kanály pod zemí. Ale stihl jsem ještě udělat plakáty s karikaturami k oslavě architektů."

- Učil dva roky v lidové škole umění bicí nástroje. „Tehdy jsem tam učil na bicí i Pepu Melena." Bubnoval ve skupinách Kamion, Tučňáci, Schovanky a jako studiový hráč v řadě projektů.

- Po revoluci se živí jako výtvarník. Začal v Rodokapsu, pak šel na volnou nohu. Kreslil reklamy a proslavila ho zejména technika airbrush, ve které se stal uznávaným umělcem na celém světě. Nejraději dělá obaly rockovým kapelám, jeho dílo mají doma hudebníci ze skupin Bon Jovi, Yes, nebo zpěvák a varhaník Ken Hensley.

- Je rozvedený, má 33letého syna, který dělá počítačovou grafiku. „Mám přítelkyni a jsme spokojený."

kontakt: www.karelkopic.cz