Náročné vyhodnocení netradiční soutěže proběhlo v hospodě U Jelena. Spravedlivá porota hodnotila nejen dosažený čas, kreativitu, plavecký styl námořníků, ale i ekologické prvky jednotlivých lodí. Zakázány byly dýmky, cizojazyčné reklamní slogany, laminátové plachty a víceúčelová naftová čerpadla. Námořníci měli většinou oděv z papíru, nebo jejich těla pokrývala barva domácí výroby. Cenu pro nejstaršího lodivoda převzal Petr Fonderfon st. (62), který v slzách poskytl krátký rozhovor Ústeckému deníku.

Jak dlouho se připravuje tato akce?
Především je to už místní tradice, kterou založili dávno před námi svazáci z teplárny. Letos to byl 32 ročník. Přípravný výbor sleduje stav vody v řece, určení dobrovolníci několikrát projdou trať, odstraní nebezpečné kořeny a větve stromů, následuje složitá administrativa, výrazná je podpora města Trmice, skvělá je předsedkyně SKK Koštov Eva Podaná, která do akce zapojí všechny příbuzné a jejich kamarády. Přesný harmonogram neznám, začíná se možná v bubnu.

close Koštovská neckyáda 2024. Cenu pro nejstaršího lodivoda převzal Petr Fonderfon st. info Zdroj: Miroslav Vlach zoom_in Koštovská neckyáda 2024. Cenu pro nejstaršího lodivoda převzal Petr Fonderfon st.

Jste pamětník, kolikrát jste řídil drsné plavidlo v Bílině?
(smích) Seznam převleků si nevedu, ale plavil jsem se v trabantu, v kadibudce, měl jsem na sobě kostým klauna i mnicha. Covid nám sice trochu zamotal hlavu, dříve tu bylo daleko víc lodí, jednou dokonce přes dvacet, já mám na pomyslném stožáru 22 zářezů.

Co se vlastně v cíli hodnotí?
Je to legrace, do poslední chvíle se tají převlek, vybavení plavidla. Diváci dávají body za nápad, originalitu, komise vyhodnocuje nejmladšího a nejstaršího námořníka, cenu " ponorka" dostává ten, kdo nedojede do cíle. Letos to byla ambiciózní loď hokejistů. Snad těžké zlaté medaile, nebo originální hokejka Pastrňáka byly příčinou potopení favorita. Pohárů a sladkých cen je hodně, na nikoho se nesmí zapomenout. Pomáhají všichni!

Co bude následovat po vyhodnocení?
To je jasné, volná zábava do nočních hodin. Počasí nám tentokrát vyšlo, písniček tu mám plnou skříň, třeba dojde i na dražbu plavidel. Trpaslíci chvilku koukali na fotbal, ale když jsme dostali gól, vyrazili k baru. Zahrada je plná spokojených sousedů. Koštov se umí bavit!

Mohlo by vás zajímat: Barevný běh bavil v Ústí nad Labem běžce i lidi podél trati. Najdete se?

Barvám neutečeš, Ústí nad Labem, 22. června 2024 | Video: Miroslav Solař