Žádosti o výměnu starých kotlů mohou obyvatelé Ústeckého kraje začít podávat na krajském úřadě 25. ledna od 8 hodin. Formuláře lze doručit osobně nebo poštou. Lidé je budou moci odevzdávat až do konce března. Pro získání kotlíkové dotace však nestačí jen vyměnit kotel. Je třeba splnit i další podmínky. Celkem kraj v příštím roce rozdělí 162 milionů korun.

„Zásadní je, aby si lidé na našem webu našli seznam podporovaných výrobků. Svůj stávající kotel, který musí být na tuhá paliva s ručním přikládáním, mohou vyměnit jen za některý z výrobků uvedených na tomto seznamu, který vede Státní fond životního prostředí," upozorňuje Iva Tomešová z krajského odboru strategie přípravy a realizace projektů.

Kotle i tepelná čerpadla

Na seznamu jsou certifikované kotle na hnědé uhlí, biomasu či dřevo, ale i tepelná čerpadla.

„Poté lidé vyplní žádost, na kterou musí uvést konkrétní typ stávajícího i nového kotle, a přizvou si energetického specialistu, který je vedený v seznamu ministerstva průmyslu a obchodu a doporučí provést další energetické opatření," vysvětluje Tomešová.

Kromě výměny kotle je totiž potřeba provést doprovodné úspory. Lidé musí prokázat, že rodinný dům splňuje požadavky na energetickou třídu C nebo současně žádají o dotaci v programu Nová zelená úsporám nebo provedli alespoň jedno mikro energetické opatření.

„Těch je na seznamu celkem devět. Jedná se třeba o výměnu okna na nejstudenější straně, utěsnění oken nebo výměnu dveří. Náklady na tato opatření zahrneme do dotace do výše 20 tisíc korun," dodává Tomešová.

Žádost musí obsahovat fotografie

Žádost musí lidé také doplnit o fotodokumentaci stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso.

Na výměnu starého kotle mohou lidé získat až 127 500 korun. Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace 70 procent. Kombinované kotle na uhlí a biomasu či plynové kotle chce stát podpořit 75 procenty. Na tepelné čerpadlo nebo kotel jen na biomasu dá 80 procent. Lidé z většiny měst v Ústeckém kraji budou mít dotaci ještě o pět procent vyšší, protože žijí v oblasti se zhoršenou kvalitou vzduchu.

„Cílem je vyměnit 1 080 kotlů v Ústeckém kraji a tím přispět ke zlepšení ovzduší a snížení emisí z lokálních zdrojů vytápění," řekl náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

Peníze je možné dostat i zpětně

S výměnou starých kotlů za nové ekologické mohou zájemci začít už teď. Pokud si schovají fakturu a dodrží všechny podmínky, peníze dostanou i zpětně, až po podání žádosti o dotaci. Lidé, kteří si kotel chtějí pořídit později, budou mít druhou možnost. „Dodavateli zaplatí jen svou část, kraj pak po výměně zaplatí dotaci přímo na účet dodavatele," říká Iva Tomešová.

Podrobné informace včetně vzoru žádosti jsou k dispozici na webu Ústeckého kraje v sekci Dotace a granty. V lednu navíc krajský úřad pořádá semináře pro žadatele, na kterých se lidé dozví víc informací a mohou se zeptat na to, co je zajímá. Semináře se uskuteční například v Ústí nad Labem, Mikulášovicích, Krásné Lípě, Žatci, Rumburku či Postoloprtech.