Na silnici u vily stojí desítka aut, většina s pražskou poznávací značkou. Jeden vůz stojí uvnitř, na vilové terase. U branky se objeví vysoký muž v krátké košili a s mobilem v ruce. Na otázku Deníku, zda je doma pan Kouda, neodpoví, jen se pousměje. Nechce ani sdělit, zda je policista.

Čtěte také: Policie zadržela náměstka hejtmanky Koudu, obviněný je i Markvart a Kušnierz

„Nemohu vám nic říct," řekne rozpačitě a zmizí v domě, odkud vychází na chvíli plešatý muž se slunečními brýlemi. Kouda to není.

Po zazvonění nikdo z vily nevychází. Zda je doma někdo z rodiny, není jasné. Redaktoři Deníku volají na mobil Koudovi. Hovor nepřijímá.

O prohledávání vily zatčeného politika nic neví mostecká policejní mluvčí. „K tomu nemohu nic sdělit. Musíte se obrátit na policejní prezidium," říká do telefonu.

„Jsme policisté," přiznává u vily s notýskem v ruce žena sedící v pootevřené fabii. Na oblečení má policejní pásku.

Na ulici je stále klid. Nikdo nevynáší z domu žádné krabice s dokumenty. Policista, volající z mobilu u plotu na zahradě, prchá do vily před fotografem Deníku.

Koudův dům stojí v nové vilové osadě vedle panelákového sídliště. Z města není na vilu moc vidět, protože je nízká a krytá  thujemi.

Je to typický katalogový dům běžně se vyskytující na satelitních sídlištích. V Sadech v podobných vilách žijí místní podnikatelé i politici.

Ohlasy na zatčení
Martin Ayrer. tiskový mluvčí ČSSD.

Pokud bude Pavel Kouda obviněn z trestného činu, bude stažen z kandidátky sociální demokracie a buď stranu sám opustí, nebo mu bude pozastaveno členství. Zároveň by měl opustit své funkce v krajském zastupitelstvu i mandát zastupitele. Situací v Ústeckém kraji se bude zabývat politické grémium ČSSD nejpozději tento pátek.

Martin Ayrer, tiskový mluvčí ČSSD

Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21.

Policie ukončila smutnou etapu v životě Ústeckého kraje, kdy se trio politiků za ČSSD (náměstek Kouda, hejtmanka Vaňhová a vicehejtman Fišera) chovali jako na dobytém území. Pokud byl zadržen i dosavadní šéf ROP Severozápad Pavel Markvart, je to jen potvrzení toho, že celé vedení Ústeckého kraje dlouhé měsíce účelově přehlíželo rozkrádání peněz z evropských fondů.

Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21

Jan Kubata, krajský předseda ODS.

Zatím nemáme přesné informace, čeho se případ týká, jen kusé z médií. Ale předpokládám, že policie jedná na základě oprávněných podezření. Určitě je to velký problém, a to i pro ODS. Není tajemstvím, že Pavel Markvart je členem regionální a výkonné rady. Určitě se budeme situací velmi vážně zabývat, jen co budeme mít dostatek relevantních informací. V tuto chvíli je ale ještě nemáme.

Jan Kubata, krajský předseda ODS

Karola Haasová, TOP 09.

To, že policie zatkla náměstka hejtmanky Pavla Koudu z ČSSD, ředitele dotačního úřadu Pavla Markvarta z ODS a další čtyři lidi, považuji za potvrzení indicií, že evropské peníze z ROP Severozápad, které měly sloužit ve prospěch obyvatel našeho kraje, byly systematicky tunelovány.

Karola Haasová, TOP 09

Filip Ušák, PRO kraj.

Podivné dotace z Fondu hejtmanky, které spadaly do jeho gesce například v podobě milionových přídělů do klubu FC Baník Souš, v jehož vedení zasedá a kde byl vloni usvědčen z porušení zákona o střetu zájmů,  jsou jen částečné ilustrace působení pana Koudy na kraji. Špičaté boty z krokodýlí kůže či oblečení v hodnotě přesahující jeho plat už jen dokreslily  obraz levicového politika.

Filip Ušák, PRO kraj

A co říká lid?

Petr Nosek: Je úplně neuvěřitelné, jací lidé rozhodují o takové hromadě peněz. Jak jsme to jen proboha mohli dopustit???

Petr Klapálek: Jen houšť a větší kapky!

Robert Hlaváč: Tady není vůbec důležité, z které strany ten lump je. Pozatýkat všechny! Zatím vedou socani, ale nevěřím, že to tak zůstane.

Zuzana Beránková: Ach jo, kéž by někdy nastala ideální situace, kdy by pozatýkali všechny tyhle zloděje a tuneláře a korupčníky.

zdroj: facebook.com