S horkými dny lační obyvatelé Ústeckého kraje po vydatném osvěžení. Uspokojení tak nalézají nejenom v podobě chlazených nápojů na předzahrádkách restaurací, ale rovněž ve vodách městských koupališť. Bohaté menu v jednotlivých městech láká návštěvníky napříč regiony.

Například termální koupaliště v Benešově nad Ploučnicí potěší hlavně milovníky tepla. I když venkovní teploty nebudou zrovna tropické, samotná voda v hlavním bazénu má v průměru 27°C.

VODU UPRAVUJÍ

„Od koupaliště máme asi 2,5 kilometru vzdálený vrt, kde je předúpravna vody. Tam nadávkujeme chlornan sodný, a tím vodu zbavíme železa. Může se stát, že třeba teď, když není velký provoz a voda se nečeří, se mikročástečky železa usadí na dně bazénu. Pak stačí, když naskáče hromada lidí a železo odteče přepadem pryč,“ vysvětluje ředitel tamních Služeb města Pavel Košnar.

Železo podle něj nemá na kvalitu vody žádný vliv. „Zrovna teď nám přišly vzorky z kontroly a naše voda je naprosto v pořádku,“ tvrdí Košnar s tím, že letos hlavně malé návštěvníky potěší zbrusu nová dvojskluzavka. „Předělali jsme také sprchy, které byly napojené na pitnou vodu tak, aby z nich tekla termální voda,“ zmiňuje Košnar.

Generálka hry Ticho po pěšině.
FOTO: Činoherák představil nový lesnický thriller

Areál nabízí také sportovní vyžití jako plážový volejbal, nohejbal, stolní tenis či tenis. Lidé se mohou ubytovat v apartmánu, chatkách či stanech. V červnu mají otevřeno od pondělí do neděle od 12 do 18.30 hodin, dospělí zaplatí na celý den 50 korun, děti 25.

V krajském Ústí nad Labem na koupališti v Brné využívají hypotermální vodu o teplotě 29-30°C z podzemního vrtu hlubokého 431 metrů. Koupaliště je v provozu od začátku května. Nad areálem se nachází parkoviště, nechybí upravené brouzdaliště, vodní atrakce, zrekonstruovaný tobogán či hřiště na plážový volejbal.

"Od 1. července chystáme doplňkový prodej opalovacích krémů, jednorázových dětských plaveček, ručníků a dalších drobností. U plážového volejbalu budeme nabízet prodej energetických tyčinek a nápojů. V areálu nově pořádáme kurzy jógy a tance, meditace, dále přibude balónková show a bublinková show včetně workshopu," doplňuje ředitelka Městských služeb města Ústí Martina Žirovnická. 

Koupaliště v Brné má otevřeno od 9 do 20 hodin, dospělé vstupné vyjde na celý den na 80 korun, děti a studenti zaplatí 50 korun, děti do 120 cm výšky pouze 10 korun. Při vstupu do areálu od 16 hodin jsou ceny poloviční.

ŠALAMOUNSKÉ ŘEŠENÍ

Bazén s teplou vodou má i koupaliště v Kadani. Kvůli opravě odtoku přepadových kanálků ovšem dnes na jediný den nebude vyhřívání fungovat. Koupaliště, postavené v roce 1976, nabízí dva bazény, dětské brouzdaliště i velký tobogán. Vedení města by si nyní přálo bazén zpřístupnit po celý rok.

Babybox funguje v Děčíně od roku 2010.
Babyboxy v kraji: 17 zachráněných dětí

„Lidé by chtěli ve městě aquapark, náklady by ovšem dosahovaly 150 až 200 milionů, a navíc pro něj ve městě nemáme místo. Přemýšleli jsme co s tím, a tak nás napadlo udělat nafukovací střechu, která se dělá na halách na tenis,“ vysvětluje starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Skládací kopule by městskou kasu vyšla asi na 3 miliony korun, doladit se ještě musí přístup ze šaten a sprch v zimě. „Hotovo chceme mít na podzim příštího roku,“ říká Kulhánek.

KOUPÁNÍ V PŘÍRODĚ

Mezi lidmi stále roste poptávka také po přírodních koupalištích. V kraji patří mezi nejoblíbenější jezero Matylda v Mostě či Milada v Ústí, ale například i jedna z největších vodních ploch v Česku, Kamencové jezero v Chomutově. Právě „Kamenčák“ se pyšní kvalitní vodou. A nejen to.

„Postavili jsme také nové molo včetně věže a plavčíkárny a vybudovali jsme i lanové centrum,“ uvádí vedoucí areálu Hana Šťastná. Kuriozitou je pak nudistická pláž, která v areálu funguje na odděleném místě. „Zájemci ale přicházejí normálně přes hlavní bránu, kde platí vstupné. Je o ni velký zájem,“ dodává Šťastná.

Demonstrace obyvatel ústeckých ubytoven u Fora.
FOTO, VIDEO: Romové demonstrovali v centru Ústí. Bojí se, že skončí na ulici