Horké počasí posledních dnů vysloveně láká k osvěžení. Přírodní vodní plochy jsou k tomu jako stvořené. Ne vždy jde ale o spojení příjemného se zdraví prospěšným.

Řasy na hladině Varvažova

Hygienici budou v letošní sezoně ledovat sedmnáct nádrží, jezer, lomů a Nechranickou přehradu u Chomutova. Zjistit si průhlednost vody a výskyt sinic mohou lidé na stránkách krajské hygienické stanice.

"S horší kvalitou vody musejí počítat lidé, kteří zamíří do Varvažova na Ústecku, kde je zatopena zbytková jáma po dolu. Na hladině se mohou objevovat řasy. Naopak bez závad je sousední zatopená jáma v Chlumci," uvedla k situaci na Ústecku Marie Holopírková z odboru hygieny krajské stanice. 

Snížená průhlednost vody je už teď na začátku sezony v jezeru Chmelař u Úštěka. V místě je to ale obvyklý jev, který neohrožuje zdraví.

Vzorky vody z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Cena laboratorního vyšetření se podle Holopírkové pohybuje okolo 2500 korun. Platí ji provozovatel nebo stát, pokud areál provozovatele nemá. Délka koupací sezóny je letos stanovena od 30. května do 1. září.

Před lety uzavřeli Habrovický rybník

Hlavním důvodem špatné kvality vody jsou sinice nebo mikrobiální znečištění. "V některých případech nelze vyloučit ani znečištění chemickými látkami," dodala Holopírková.

"V minulosti byl vydán pouze zákaz koupání pro Habrovický rybník, který již není jako koupaliště provozován," uvedla Holopírková. Podle ní není vhodné používat označení "koupání na vlastní nebezpečí", protože rekreant musí vědět, jaká možná nebezpečí mu hrozí.

Loňskou koupací sezonu zhodnotili hygienici v kraji jako průměrnou. Nikde se neobjevilo extrémní znečištění a výskyt sinic byl podobný jako v předchozích letech. Provozovatelé ji zařadili mezi ty horší.