„Zaměřujeme se na kamenné obchody, ale i na stánkový prodej. Kontrolní nákup vánočních stromků ve dvou ústeckých prodejnách se zatím obešel bez nedostatků. Hodnotíme především viditelný ceník s rozepsáním ceny za stromek, jeho zabalení, ořezání kmene a vydání dokladů o nákupu," uvedl ředitel krajského inspektorátu ČOI v Ústí nad Labem Marek Novák.

Dodal, že kontroly v současnosti provádějí už i u pyrotechnického zboží. Z osmi kontrolních nákupů zjistili čtyři nedostatky. „Třikrát nebyl vydán doklad, a to ani na vyžádání, jednou chyběl český návod," doplnil Novák. Pokuty za přestupky se u jednotlivých případů vyšplhaly ke třem tisícům korunám.

Kontrolní nákupy dalšího typického vánočního zboží, totiž ryb, kontroloři zahájí až v týdnu před Vánoci. „Tady ověřujeme především správnost účtování, ceny za doplňkové služby, jako je zabití ryby, vykuchání, porcování a tak dále. Součástí kontrol bude i ověření, zda jsou používány váhy s platným úředním cejchem," přiblížil Marek Novák.

Pro prodej celého adventního a vánočního sortimentu platí stejná pravidla. „Konkrétně musí zákazníka seznámit s cenou a nabízeným sortimentem, používat ověřená měřidla například pro zjištění výšky stromku a vydat doklad o koupi se všemi náležitostmi," upřesnila mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Ne všichni ale plánují vánoční sortiment pořídit nákupem a například za vánoční stromek zaplatit. S pilkou v ruce vyrážejí směr les. Na krádeže jehličnanů se plánuje více zaměřit policie.

„V rámci běžného výkonu služby se na krádeže stromků v lesích a především jejich převoz zaměřujeme. Proto doporučujeme zákazníkům, kteří stromek pořídili legálně, aby si uschovali svůj doklad pro případnou kontrolu, a to alespoň po dobu transportu," uvedl Daniel Vítek z krajské policie.

„V případě odcizení jednoho stromku, kdy jeho cena není vyšší než pět tisíc korun, hrozí zloději pokuta ve správním řízení až patnáct tisíc korun," dodal.

Ve zvýšené míře hlídkují před Vánoci i lesníci. „V předvánočním období se zvyšuje riziko krádeží nejen stromků, ale i jmelí, které roste jako poloparazit v korunách stromů. Lidé pokoušející se ho nelegálně získat způsobují nejen velké škody, ale často ohrožují i svůj vlastní život. Posilujeme proto intenzitu dozoru a zároveň provádíme řadu preventivních opatření," sdělil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

U mladých jehličnanů lesníci využívají například chemický postřik, který není vidět a za chladu většinou ani cítit. Při pokojové teplotě však začne látka silně zapáchat. „Lesníci také odstraňují boční větve či přestříkávají větve a kmínky stromu barevným sprejem, čímž sníží estetickou atraktivnost stromku," doplnil další způsob ochrany před zloději Boublík.