Prázdninový provoz na Kozí dráze končí. Přestože podle provozovatele vlaků na „Kozině" mají doslova „narváno" cestujícími a obce mají o pokračování jízd další zájem. Co se příštího roku týká, záleží na kraji, zda na to přispěje.

Záleží na kraji

„Poslední tři týdny máme opravdu plno, lidi o to mají velký zájem. Určitě v tom hraje roli, že jsou to poslední vlaky. Měly by to být výletní spoje, ale hodně to supluje dopravní obslužnost," popisoval Michal Skala ze Severočeských drah, které vlakové soupravy na trati provozují.

Dle jeho slov lidé z obcí na trati železnici využívají i o víkendech. Pro cestu do práce nebo na nákupy. „Je smutné, že tu České dráhy ukončily provoz. Třeba o mikulášské jízdě se nám do vagónu nahrnuly babky s taškami ze supermarketu. Bývá to i taková třetina cestujících," podotkl Michal Skala.

Jak to bude v příštích letech, není Skalovi jasné, ale minimálně dvakrát, tedy v listopadu a v prosinci, by letos měli na Kozí dráhu ještě vyjet. Na tematické jízdy, jako je třeba ta mikulášská.

Peníze kraj má

Krajský radní Jaroslav Komínek ale vysvětlil, že Ústecký kraj od svých plánů na oživení provozu na lokálkách neustoupil. Kozí, Švestková, Zubrnická muzeální či Doupovská dráha by měly příští rok i v letech následujících fungovat.

„Peníze na to v rozpočtu máme. Vlaky budou jezdit v určitém časovém rozsahu, od května do června. Záleží samozřejmě na tom, jak dopadnou výběrová řízení, která už připravujeme. Na 99 procent to určitě klapne," uvedl Jaroslav Komínek.

Michal Skala ze Severočeských drah to komentoval s určitým skepticismem. „Říkají to už několik let. Pokud je to pravda, tak by měli s přípravami začínat mnohem dřív, to je potřeba celý rok, ne někdy od června. Když to ale kraj zaplatí, jsme připraveni vyjet," poznamenal Skala.

Obce podél Kozí dráhy stojí na svém. Provoz tu chtějí.

„Doufáme, že Ústecký kraj slib dodrží. Pro mne je dráha jednou z atrakcí a zajímavostí, kterou tu máme. Jako obec dál nabízíme, že budeme pořádat akce jako masopust nebo Den záchranářů," dodal starosta Telnice Jan Doubrava.

Kozí dráha Letošní poslední nedělní prázdninová jízda se koná už tuto neděli 30. srpna 2015. Další dvě jízdy budou až 1. listopadu a 6. prosince 2015. Město Děčín za rok 2015 za to zaplatilo 340 tisíc korun, navrch ještě zaplatí za program tematických jízd. Děčínský magistrát také požádal Ústecký kraj o dotaci 200 tisíc. Na provoz přispívají také města a obce na trati, celkem zhruba 70 tisíc korun.