Protialkoholní stanice v Bílině přitom skončila před více než 16 lety. Opilci komplikují provoz Emergency v ústecké Masarykově nemocnici i jinde.

Roční náklady na provoz záchytky Ústecký kraj odhadl na poměrně vysokou částku, přibližně 12 milionů korun.

NEPŘÍJEMNÉ PŘEKVAPENÍ

„Předpokládali jsme, že se zájemci přihlásí. Nepříjemně nás to překvapilo. Zřízení záchytné stanice slibujeme už pátým rokem. Náš kraj je jediný, který ji nemá. Nejprve se to zadrhlo na zákonech, tato překážka už padla,“ sdělil hejtman Oldřich Bubeníček.

Neexistence záchytky komplikuje práci strážníkům. „Když nějakého opilce najdeme, snažíme se ho rozchodit a pomoct mu. Nemůžeme ho nechat ležet na ulici. Když se to nepodaří, voláme záchranku,“ vylíčil zástupce ředitele městské policie v Ústí Jan Novotný.

V ústecké Masarykově nemocnici na Emergency pak silně podnapilí lidé končí ve zvláštní místnosti na takzvaném nultém lůžku. Je to vlastně matrace na zemi, ze které nemohou spadnout na zem a ublížit si. Pijáci tu působí trable.

„Znečišťují nám oddělení, jsou agresivní, ničí vybavení a zdržují sestry od práce, kterou by mohly věnovat potřebnějším pacientům,“ popsala primářka Emergency Jana Bednářová.

Velká část opilců, až 800 ročně, podle Bednářové nemocnici jenom zneužívá. Často jde o narkomany a bezdomovce. „Vědí, že se o ně postaráme. Vyspí se v teple a druhý den mohou pokračovat. Někteří jsou tady i dvakrát denně,“ řekla primářka.

Plány na zřízení protialkoholní stanice tu v minulosti už byly. V roce 2009 o ni usilovala například litvínovská Krušnohorská poliklinika, plán však padl.

Města se vůči zprovoznění záchytky na svém území staví spíše opatrně. Například Lovosice. „Sám za sebe mohu říci, že je potřeba. Ale když se lidé dozvědí, že tu budou opilci z celého kraje, líbit se jim to nebude. Museli bychom to každopádně prodiskutovat s kolegy zastupiteli,“ řekl lovosický starosta Milan Dian.

VYPÍŠE ZAKÁZKU ZNOVU

Vedení Ústeckého kraje chce zřídit záchytku stůj co stůj. Proto rozhodlo, že na ni vypíše veřejnou zakázku znovu. Jestliže se zase nikdo do výběrového řízení nepřihlásí, začne kraj vyjednávat o jejím umístění v některém špitále Krajské zdravotní. Ta zastřešuje nemocnice v Ústí, Mostě, Chomutově, Teplicích a Děčíně.

Kraj v podmínkách opět nestanovil místo, kde by měla záchytka stát.

„Nemusí vzniknout v krajském zdravotnickém zařízení. Budeme jednat s kýmkoliv, kdo splní podmínky a bude mít o zakázku zájem. Ať už se přihlásí městská či soukromá nemocnice nebo jiný soukromý subjekt, podobně jako v jiných krajích,“ dodal hejtman Bubeníček.