Na konci letošního roku budou řidiči na Ústecku moci jezdit bez obavy o svůj automobil. Do rozbitých silnic totiž ústecký kraj hodlá investovat 450 milionů korun.

Nové silnice

Na Ústecku zásobník akcí počítá s investicemi za více než 58 milionů korun. Většina z nich jde na nové povrchy cest.

Plánované opravy a jejich cenyŽivičné povrchy:
7 milionů korun Žižkova ulice
7 milionů korun Tisá Petrovice
7 milionů korun Podlešín křižovatka III/25839
7 milionů korun Telnice
5 milionů korun silnice Řehlovice - Rtyně
4,5 milionu korun průtah Předlicemi
4 miliony korun Silnice Povrly - Lipová
4 miliony korun Střekov - Brná
4 miliony korun Roudníky - Modlany
2 miliony korun Olešnice - Březí
Sanace:
5,5 milionu korun Horní Zálezly sanace svahu
1,4 milionu korun Lužec oprava opěrné zdi

„Myslím si, že řidiči lepší stav komunikací velmi brzy pocítí. Nepůjde jen o drobné výspravy, ale opravdu nové komunikace," slíbil hejtman Oldřich Bubeníček. Kraj vybíral silnice podle jejich stavu, ale i takové, které řidiči hojně využívají a jejich povrchy tak velmi trpí.

Opravená by měla být třeba Žižkova ulice, která je příjezdem z centra Ústí nad Labem k dálnici D8. Po sedmi milionech korun půjde například do silnice na Telnici nebo do komunikace mezi Petrovicemi a Tisou.

Úleva pro lyžaře

Místní lidé i starostové podobné investice velmi vítají. „Je dobře, že silnici opraví. Novou jsme měli jen k Zelenému stromu, ale cesta nahoru je plná děr," řekla Milada Heřmánková z Telnice. Touto silnicí lidé také většinou jezdí v zimě do místního lyžařského střediska.

Starosta Tisé Jiří Jandásek je rád, že kraj nezapomněl ani na jejich obec. „Silnice slouží jako objízdná trasa , když jsou zavřené tunely. To je velmi často. Pak tu jezdí nejen osobní auta, ale i nákladní, a cesta tím velmi trpí," uvedl.

Opravy silnic kraj může začít díky dotaci 330 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Dalších 120 milionů přidá ze svého rozpočtu.

Kvůli stavu silnic radní zvažovali úvěr, který nyní nepotřebují. Při podobné výši dotací prý kraj může dát své silnice do pořádku do pěti let.