Hejtman Oldřich Bubeníček je svolal na 25. března, aby rozhodli, jak se postaví k sankci, již kvůli nejasnostem a skandálům kolem dotací požaduje Brusel. Radní ale zastupitelům žádnou variantu nenavrhnou.

Podle náměstka hejtmana Stanislava Rybáka (KSČM) se radní nepřiklonili k žádnému názoru. „Zastupitelům tak předložíme všechny tři možné varianty. Pro jednu se budou muset rozhodnout. Bylo by dobré, kdyby se k jedné přiklonila výrazná většina," řekl ve čtvrtek novinářům.

Brusel chce, aby ČR zaplatila odvod asi 2,5 miliardy korun. Vláda se na placení odmítla podílet, vše je podle ní na krajích. Rybák řekl, že jsou na stole tři možnosti. Ústecký kraj by zaplatil celou část po něm požadované sankce, zhruba 1,7 miliardy korun. Další možností je, že by se rozhodl neplatit nic. Poslední varianta je údajně taková, že by uhradil polovinu požadované částky. Rybák řekl, že kraj nese část odpovědnosti a podle jeho osobního názoru by měl část sankce uhradit. „Osobně bych to viděl tak na 20 procent," prohlásil.

Více čtěte v tištěném vydání pátečního Ústeckého deníku!