Téměř dvě desítky elektromobilů za 17,9 milionu korun rozdělí svým čtrnácti příspěvkovým organizacím Ústecký kraj. Na nová vozítka s dojezdem kolem pěti stovek kilometrů se může těšit například Domov pro osoby se zdravotním postižením v Ústí nebo Brtníkách na Děčínsku, ústavy sociální péče či domovy pro seniory po celém kraji.

Hejtmanství je však nebude kupovat za peníze ze svého rozpočtu. Obdrží je jako věcný dar od elektrárenského giganta ČEZ. „Kromě elektromobilů obdržíme dobíjecí stanice a související stavební práce, které budou poskytnuty v rámci programu Podpora elektromobility formou věcného daru,“ upřesnila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

NOVÝ VOZOVÝ PARK

Podle ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka dar pomůže kraji vyřešit obnovu vozového parku jeho příspěvkových organizací. „Nebylo to ovšem direktivní rozhodnutí, nic jsme nenařizovali. Řekli jsme jim, že mají možnost je vyměnit za elektromobily, a probrali jsme to s nimi. Doptali jsme se, zda budou mít zájem. Automobily některých organizací nejsou sice tak staré, ale mají už opravdu hodně najeto,“ popsal Bubeníček.

Kraj už nějakou dobu elektromobily využívá. Například v roce 2016 na půl roku zapůjčil elektromobil Nissan LEAF Domovu pro osoby se zdravotním postižením v Ústí nad Labem, konkrétně Dennímu stacionáři Úsměv. Tou dobou hejtmanství provozovalo dva elektromobily. Ředitel domova Pavol Dobiš si zapůjčený elektrický automobil nemohl vynachválit.

Elektromobil používá i ústecký zastupitel Martin Hausenblas. Jeho vůz dojede na jedno nabití až 400 kilometrů. Dobíjecí stanici má u sídla své firmy Adler v Ústí nad Labem.
Města jako vzor pro ostatní. Pořizují auta na elektřinu

„Denně jsme najezdili 90 až 140 kilometrů a tento nissan dokázal ujet 180 až 200 kilometrů. Odpoledne jsme ho dali nabít, do rána byl opět schopný jet. Do městského provozu byl naprosto ideální, šetřil nejen prostředky, ale i životní prostředí,“ vylíčil Dobiš.

Řidič si na něj ale musel zvyknout, elektromobil totiž rychle reagoval na sešlápnutí rychlostního pedálu, byl neobvykle tichý, a tak bylo potřeba bedlivě sledovat silnici a věnovat se řízení. V současné době netrpělivě očekávají dva elektromobily Volkswagen e-Golf.

MOHLI SI VYBRAT

Mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová uvedla, že elektromobily vybrali krajským sociálním a pečovatelským službám podle jejich potřeb. „Sami nám řekli, jaký typ vozu potřebují. Zda větší, protože budou vozit klienty k lékaři, nebo spíš menší do městského provozu. Jsme rádi, že se kraje i města připojují k rozvoji elektromobility,“ podotkla mluvčí.

Skupina ČEZ rozvíjí projekt Elektromobilita ČEZ, který provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v ČR. Aktuálně mají vedle 41 rychlodobíjecích stanic řidiči k dispozici i 53 stanic pro normální dobíjení. Loni tyto stanice dodaly do baterií elektromobilů skoro 500 tisíc kWh elektřiny. „Stanice v Ústeckém kraji najdete například v OC Forum v Ústí nad Labem, v Trmicích či Ledvicích,“ dodala Holingerová.

Ilustrační foto.
Ústecký dopravní podnik se modernizuje, plánuje i nové autobusy a trolejbusy