Ústecký kraj schválil program na záchranu a obnovu kulturních památek. O dotaci mohou zájemci žádat od poloviny ledna do 1. února. Předpokládaný objem prostředků na restaurování vnitřního vybavení a opravy historických budov je šest milionů korun. Program záchrany památek na letošní rok schválili zastupitelé.

Šanci má Žatec i Krupka

Účelem dotace je podle zveřejněného programu zachování kulturně-historického charakteru a výpovědní hodnoty kulturního dědictví. Podpora se týká památek, které souvisejí s nominací na zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Šanci získat peníze na opravu staveb tak má Žatec nebo Krupka, obě města na severu Čech o zápis na seznam UNESCO usilují.

Podpora se týká i ohrožených architektonických a historických kulturních památek. Vlastníci mohou žádat o dotaci na opravy hradů, zámků, církevních staveb, lidové architektury, hodnotné městské architektury, historické zeleně, technických památek, restaurování plastik a vybavení interiérů a dalších objektů prohlášených za kulturní památku.

Dotace od kraje může pokrýt až 70 procent nákladů, ve výjimečných případech i veškeré náklady. Finanční podpora má, jak je uvedeno v programu, snížit vysoké procento nejohroženějších památek.

Ohroženo je v kraji 145 památek

Na seznamu ohrožených památek, který vytvořil Národní památkový ústav (NPÚ), je v Ústeckém kraji 145 položek. Jsou mezi nimi kostely, kapličky, venkovské usedlosti, zámky, větrný mlýn v Siřejovicích na Litoměřicku, jezdecká kasárna v Mostě nebo třeba arboretum na zámku Jezeří na Mostecku. Právě zámek Jezeří potřebuje peníze podle NPÚ asi nejvíc.

Ročně NPÚ dá na opravy několik desítek milionů korun. V roce 2014 do obnovy památek v Ústeckém kraji ústav investoval 22 milionů korun, dalších zhruba 200 000 korun jsou průměrné roční provozní náklady na jednu památku.

Kasteláni hledají i jiné zdroje financování oprav. V Krásném Dvoře na Lounsku, kde je také zámek, loni začala oprava rozhledny v anglickém parku, která byla řadu let v havarijním stavu. Dotaci na rekonstrukci ve výši 13 milionů korun dostali památkáři z norských fondů.

Na obnovu drobných památek, jako jsou kapličky, křížové cesty, smírčí kříže, sochy, kašny či pomníky, poskytne kraj půl milionu korun. Termín pro podání žádostí o dotaci je také 15. leden až 1. únor. Od roku 2011 se opravilo 59 drobných památek.