Ministerstvo KZ udělilo podmínečnou licenci pro provozování komplexního onkologického centra, která končí letos v červnu. Společnost ji chce zachovat spojením obou pracovišť v Ústí a Chomutově.

Vedení společnosti se na čtvrtečním jednání představenstva shodlo na tom, že se pokusí rekonstruovat onkologické centrum v Podhájí. "České zdravotnictví není připraveno na výstavbu tak rozsáhlých investičních akcí," řekl k dříve plánované stavbě nového centra v areálu na Bukově za 1,5 miliardy předseda představenstva KZ Radek Scherfer.

Nemocnice se pokusí získat peníze na nový lineární urychlovač, který si ministerstvo stanovilo jako jednu z podmínek pro zachování statusu komplexního onkologického centra pro KZ, z operačních fondů ministerstva zdravotnictví. Koupit ho musí do roku 2014. "Měl by být umístěn do Chomutova, kde je jeden ze dvou už na hranici životnosti," dodal Scherfer. Místo stavby nového areálu za 1,5 miliardy by pak stačilo asi 300 až 500 milionů korun na nové přístroje a rekonstrukci.

Společnost chce podmínky ministerstva splnit tím, že spojí obě dosud samostatná pracoviště v Ústí a Chomutově v jedno centrum při zachování kompletní péče v obou městech. "Propojení pracovišť je logické, omezilo by nutnost dojíždění pacientů," řekl novinářům náměstek KZ pro řízení zdravotnických služeb Jan Lami. Obdobně to podle něj funguje v Hradci Králové a Pardubicích.

Ministerstvo zdravotnictví na konci roku 2011 status komplexního onkologického centra pozastavilo a po dalších jednáních ho podmínečně obnovilo do konce června 2013. "Pevně věříme, že zvítězí zdravý rozum. Naším cílem je šetřit peníze, nejen naše, ale i zdravotních pojišťoven a daňových poplatníků," dodal Scherfer.

Krajská zdravotní status onkocentra pro Masarykovu nemocnici získala v roce 2010 s podmínkou dalších investic a inovací. Podle vedení nemocnice ale některé už splnila, od prosince 2011 funguje například požadovaná ředírna cytostatik potřebných pro biologickou léčbu za 24 milionů korun. Podle směrnice z roku 2007 má komplexní onkologické centrum mít dva lineární urychlovače, v Ústí ale mají jen jeden. Spojením obou pracovišť by KZ vyřešila i tuto podmínku.

Podle zprávy Ústavu zdravotnických informací a statistiky za rok 2011 zemřelo vloni v Ústeckém kraji celkem 8841 lidí, z nichž více než čtvrtina na nádorové onemocnění. Nově bylo loni nahlášeno 5948 diagnostikovaných nádorů.