Začaly volby do zastupitelstva Ústeckého kraje. Hlasuje se v pátek 2. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 3. října od 8 do 14 hodin.

GrafikaZdroj: DeníkS otevřením volebních místností v Ústí nad Labem zatím k žádným návalům volbychtivých nedochází a ani letos nikdo překvapení v podobě vysoké účasti neočekává, podobně jako v roce 2016, kdy k urnám dorazilo v Ústeckém kraji 28,94 procent voličů a v samotném ústeckém okrese 31,29 procent těch, kdo mohli volit.

Volby poprvé doprovázejí mimořádná hygienická opatření kvůli epidemii koronaviru. Voliči, kteří nejsou v karanténě nebo izolaci, musejí dodržovat během hlasování pokyny okrskové volební komise. 

Lidé čekají v dlouhé frontě s rouškami na obličeji, s rozestupy a vchod do volební místnosti zdobí příslušné hygienické instrukce.

Zhruba 250 lidí přišlo volit do bývalé hasičské zbrojnice ve Skoroticích. "Zájem je jako v jiných letech, teď je to horší o ty roušky. Ale máme jich dost i na výměnu a jsme poučení, co dělat, kdyby kvůli ní někdo zkolaboval, máme číslo na lékařskou pomoc. Stejně tak už tu byla i policie," poznamenala předsedkyně volební komise Jana Černá.

Zdejší komise proslula různorodou výzdobou místnosti, v posledních volbách například ve stylu svátku Halloween. Letos je typický podzimní. "To je v lidech, my tu práci děláme rádi," dodala Černá. 

V Trmicích se shodují, že sice přišla odvolit tak stovka lidí, ale je to slabší než v minulých letech. Komise svorně žehrají na povinnost nosit roušku. K žádným incidentům prý nedošlo, ačkoli tu mají vyloučené lokality. 

Hygienická opatření

Volební komise doporučuje, aby si voliči pro úpravu hlasovacího lístku vzali vlastní psací potřeby. Samozřejmostí je nasazená rouška nebo jiná ochrana dýchacích cest. Při vstupu do volební místnosti musí každý použít připravenou dezinfekci na ruce. Povinné jsou ve volebních místnostech dvoumetrové rozestupy. 

Volební místnosti jsou na známých místech, většinou ve školách, hasičárnách či obecních úřadech. Hlasování je jednoduché. Do prázdné úřední obálky volič vkládá za plentou jen jeden hlasovací lístek, na kterém může zakroužkovat nejvýše 4 kandidáty.

Aktuální volební účast
v Ústeckém kraji k 20. hodině je 12,5 %
Volby probíhají v celém kraji bez větších problémů, volební účast nikde nevybočuje z obvyklých standardů ve srovnání s předchozími krajskými volbami.